Son Dakika Haberler

Yüzeysel mantar hastalıkları nelerdir?

Yüzeysel mantar hastalıkları nelerdir?
Okunma : Yorum Yap

Yüzeyel mantar enfeksiyonları saç ve derinin dış tabakalarıyla sınırlıdır. Hücresel immün yanıtı uyarmazlar. Peki Yüzeysel mantar hastalıkları nelerdir?

Kozmetik sorunlara neden olurlar.

YÜZEYSEL MANTAR HASTALIKLARI NELERDİR?

En sık rastlanan yüzeyel mantar enfeksiyoları ve etkenleri şunlardır:

Tinea nigra: Avuç içi ya da tabanında kahverengi-siyah lekeler oluşturur. Etken Exophilia werneckii (Cladosporium werneckii)’dir. Sadece deriyi tutar. Siyah dimorfik yapılar gösteren bir mantardır.

Kara piedra: Enfekte saçta sert nodüller şeklindedir. Etken Piedra hortae’dir. Sadece saçı tutar. Mikroskopta örnekte askosporlar görülür.

Ak piedra: Saç, sakal, bıyıkta beyazımsı nodüller şeklinde hastalık yapar. Etken Trichosporon beigeliidir. Sadece saçı tutar. Mikrobiyolojik kültürü yapılarak tanı konulur.

Tenea versicolor (pıtriazis versicolor): Etken mallessezia furfur’dur. Normal deride bulunan lipofilik bir mantardır. Lezyonlar; deride özellikle boyun ve göğsün üst kısımlarında hipo – hiper pigmente neden olur. Lezyonlar bazen kaşıntılıdır. Lezyonlar kolayca kaşınır ve pullanma şeklinde döküntüler görülür (yonga belirtisi).

MANTAR HASTALIKLARININ SINIFLANDIRILMASI

Deri hastalıkları içinde mantar hastalıkları önemli bir yer tutmaktadır. Dermatoloji polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık %10’unu mantar hastalıkları oluşturmaktadır.

Mantar hastalıkları etkenin vücuda yerleşim yerine göre aşağıda belirtildiği şekilde sınıflandırılır:

  • Yüzeyel mikozlar
  • Kutanöz mikozlar (Deri)
  • Subkutan mikozlar
  • Sistemik mikozlar
  • Fırsatçı mikozlar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)