Son Dakika Haberler

Yaprak jelatin nerede kullanılır? Yaprak jelatin ne işe yarar?

Yaprak jelatin nerede kullanılır? Yaprak jelatin ne işe yarar?
Okunma : 1 Yorum

Jelatin özellikle pastacılık ve tatlı sektöründe kullanılan bir tür katkı maddesidir. Bu yiyeceklerin dayanıklılığını arttırmaya ve daha sıkı bir kıvam almalarını sağlamaya yardımcı olur. Peki, Yaprak jelatin nerede kullanılır? Yaprak jelatin ne işe yarar?

YAPRAK JELATİN NEREDE KULLANILIR?

Jelatin kullanarak birçok sıvı madde jel haline getirilebilir. İster tart, cheesecake, pastalar için parlaklık veren kaplama olarak; isterseniz sos, meyve suyu gibi sıvılara kıvam vermek ve dolguya dönüştürmek için kullanılabilirsiniz.

Puding, panna cotta, sufle gibi birçok tatlıda süte, kremaya katılarak kıvamlı bir tatlı elde etmek için de kullanabilirsiniz.
Jelatin, canlılarının kemiklerinin sağlamlığını veren mucizevi bir protein olan kollajenin saflaştırılmış halidir. Güçlü bir protein kaynağı olup, yağ ve karbonhidrat içermez, kolay sindirilebilir bir yapıya sahiptir. Doğal bir gıda olması, şeffaf olması ve tek başına bir tada sahip olmaması pastacılıkta kullanım için avantajdır.

Jelatinin Özellikleri

Amino asit ve proteinlerden oluşan bu tatlı malzemesi, vücudumuz için olmazsa olmaz 10 maddeden 9’unu içinde barındırır. Bunun yanı sıra, içerdiği yüksek miktarda kolajen kemikleri güçlendirerek, kemik erimesi ve osteoartrit gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Jelatin, düzenli tüketildiği takdirde kolesterol seviyesini düşürür, yaşlanmayı önler, kan şekerini kontrol altında tutar, fiziksel dayanıklılığı artırır ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

YORUMLAR (1)

  1. Agar Agar nedir? Agar Agar nerelerde kullanılır? » Habernett – Habernett diyorki:

    […] su yosunlarından elde edilen bir tür jelatindir. Kelime olarak Malayca “jel” anlamına gelen “agar-agar” kelimesinden […]