Son Dakika Haberler

Virolog nedir? Virolog ne demek?

Virolog nedir? Virolog ne demek?
Okunma : Yorum Yap

Virolog nedir? Virolog ne demek? Viroloji, mikrobiyoloji ve patolojinin alt dalları arasında yer alır. Virüsler, virüslerin özellikleri, neden oldukları hastalıklar gibi konularla viroloji ilgilenir.

VİROLOG NEDİR? VİROLOG NE DEMEK?

Viroloji, virüsleri ve virüslerin özelliklerini konu alan bilim dalı. Viroloji genellikle mikrobiyoloji veya patoloji’nin bir parçası olarak gösterilen; organik virüsleri, zincirlerini, sınıflandırılmalarını, hücrelere giriş yollarını ve hastalığa yol açışlarını inceler. 

Virolojik Hastalıklar Nelerdir?
Virolojik hastalıklar, virüslerin aktiviteleri sebebiyle ortaya çıkmış hastalıkların genel tanımıdır. Birçok farklı virüs çeşidinden kaynaklanan yüzlerce viral hastalık, viroloji bilimi sayesinde en ince detayına kadar aydınlatılmıştır.

Soğuk Algınlığı
Virüsler tarafından meydana gelen, boğaz ve burunu etkileyen hastalık soğuk algınlığı ya da nezle olarak tanımlanır. Hayatın ilk 6 ayından anneden bebeğe geçen antikorlar soğuk algınlığına karşı koruyucu görev üstlenirken, daha sonraki dönemlerde görülmesi normaldir.

Ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, kuru öksürük gibi belirtilere soğuk algınlığında oldukça sık rastlanır. Özel bir tedavisi bulunmayan hastalık, genellikle ağrı kesiciler ve burun açıcılar yardımıyla hafif bir seyirle geçer.

Kızamık
Kızamık, çocukluk çağında görülen virüs kaynaklı ve döküntülü bir hastalıktır. Genellikle küçük çocuklarda görülen kızamık, aşı olmamış ya da daha önce kızamık geçirmemiş yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Burun akıntısı, yüksek ateş, halsizlik tarzı kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyecek pek çok durum; kızamık sonucunda oluşabilir. Bu ilk belirtilerden yaklaşık 2 – 4 gün sonra kızamık döküntüleri ile hastalık tam anlamıyla başlar.

Kızamıkta oluşan döküntü ve ateş 4 – 5 gün, öksürükse 1 hafta 10 gün kadar sürer. Hastalığın belirli bir tedavisi olmamakla birlikte kızamık aşısı, hastalığın bir kez daha geçirilmesini önler.

Kuduz
Kuduz genellikle hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Hayvan ısırması ve peşine beyin iltihaplanması ile seyreden hastalık, virüs sebebiyle görülür. Bu nedenle kuduz olan hayvanların tanınarak uzak durulması önemlidir.

Kuduz hayvanlar başlangıçta ürkek tavırlar sergiler, sık idrara çıkar, aşırı su içme isteğiyle dolar. Hastalık ilerledikçe ağızdan fazla miktarda salya akışı olur. Kuduz olan hayvan, hastalık bulaştıktan sonra en fazla 1 hafta daha yaşayabilir.

Kişi, kuduz bir hayvan tarafından ısırıldığını düşünüyorsa hemen bir hastaneye ya da sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Yaranın sabunlu su ile dikkatlice yıkanması ve doktorun tavsiyelerinin dinlenmesi, kuduzun önlenmesinde etkilidir. Ayrıca kuduz aşısı, günümüzde kuduz riski var olduğunda tercih edilen tedavilerden biridir.

Çocuk Felci
Çocuk felci ya da diğer ismiyle poliomyelit, bulaşıcı ve tehlikeli viral hastalıklar arasında yer alır. Poliovirüs türünde bir virüsün saldırısı sonucu sinir sisteminin etkilendiği çocuk felci, genel olarak yaşı 5 ve altı olan çocukları tehdit eder.

Çocuk felci ortaya çıktıktan sonra virüsü durdurabilecek ya da virüse etki edecek bir ilaç henüz keşfedilmemiştir. Bu nedenle çocuk felci riskine karşı bebekten çocuk felci aşısı uygulanması en güvenli yöntemdir.

Küçük boyutuna rağmen canlı hayatında oldukça büyük bir yer tutan virüsler ve viral hastalıklar, birkaç önlem ve tedaviyle büyük ölçüde etkisiz hale getirilebilir. Özel Viromed Laboratuvarlarında yapılan viroloji testleri, bu hastalıkların yok olmasında veya önlenmesinde önemli bir yer tutar.

Viroloji Testleri Nasıl Yapılır?
Pek çok hastalıkta olduğu gibi viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda da laboratuvar sonuçlarının oldukça büyük bir önemi vardır. Son yıllarda viroloji alanında gelişen testler, kesin tanıya ulaşma süresini kısaltarak hastalığın tedavisinde etkili olmuştur.

Viral enfeksiyonlara kesin tanı koyabilmek için serolojik testler dikkatle uygulanır. Bu yöntemler, bilinmeyen antijen ve antikorların tespitinde rol oynar. Serolojik yöntemlerin birkaçı viroloji alanında da öne çıkar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)