Son Dakika Haberler

Vegan ve vejeteryan arasında ne fark var?

Vegan ve vejeteryan arasında ne fark var?
Okunma : Yorum Yap

Vegan ve vejeteryan arasında ne fark var? Vegan vejetaryen farkı taraf seçmenizi gerektirecek ciddi değişkenlere sahip olsa da işlettikleri mantık çok da farklı değildir.

Vegan ve vejeteryan arasında ne fark var?

Vejetaryenler hayvan eti yemezler. Yani et, balık, tavuk vs. tüketmezler. Vejetaryenliğin biraz daha gelişmiş versiyonu olarak veganlar ise, hayvan eti tüketmemekle kalmaz, hayvanlardan üretilen ürünleri de tüketmezler. Yani veganlar süt, bal ve yumurta gibi hayvanların ürettiği ürünleri tüketmezler.

Veganlar aslında vejetaryenlerden farklı olarak hayvanların ürettiği ürünleri de kullanmazlar, evet. Bu kulağa oldukça zorlayıcı geliyor ama hemen önyargıya kapılmamak gerek. Zira bu kısıtlamaların farklı olduğu bazı vejetaryen çeşitleri mevcut:

Lacto Vejetaryen: Et ve yumurta tüketimi olmayıp süt tüketimi olan

Ovo-Vejetaryen: Et ve süt tüketimi olmayıp yumurta tüketimi olan

Lacto Ovo Vejetaryen: Et tüketiminin olmayıp süt ve yumurta serbestliği olan

Vegan: Et, süt ve yumurta tüketiminin hiç olmadığı akım

Bu akımlardan size uygun olanı seçerek vejetaryen beslenme düzenine geçebilirsiniz. Farklı vejetaryen türleri farklı beslenme imkanları sunar.

Vejetaryen Beslenme Listesi Nasıl Hazırlanır?

Araştırmalar vejetaryen ve vegan diyetlerinin doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük olduğunu göstermekte. Ayrıca bu beslenme düzeni yüksek miktarda vitamin, mineral ve lif içerebilir. Vejetaryen diyet listesi meyve, sebze, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve soya ürünlerini içerebilir.

Öte yandan kötü planmış bir diyet sizi düşük demir, çinko, D vitamini ve kalsiyum seviyelerine itebilir. Bu sebeplerden ötürü iyi planlanmış, makro ve mikro besin değerlerine dikkat edilmiş bir diyet ile sağlıklı bir beslenme ve fiziğe ulaşmak hiç de zor değildir 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)