Son Dakika Haberler

Vak vak ağacı Türkiye’de neden yasak? Türkiye’de olması kesinlikle yasak!

Vak vak ağacı Türkiye’de neden yasak? Türkiye’de olması kesinlikle yasak!
Okunma : 2 Yorum

Vakvak ağacı, efsanevi bir hikayeye dayanan ve kadın ve hayvan figürleri şeklinde meyveler veren bir ağaç olarak anlatılır. Bu efsaneye göre, Vak Vak Adası’nda yetişen bu ağaçtan belirli sesler çıkmaktadır. Petchaboon bölgesinde doğal olarak yetişen bu ağacın benzerleri Tayland, Himalayalar ve Sri Lanka’da bulunmaktadır. Halk arasında genellikle “kadın ağacı” olarak adlandırılır.

Vak vak ağacı, yaklaşık olarak 20 yılda bir meyve verir, ancak meyvelerin dalından koparılmaması gerekir, çünkü aksi takdirde ağaç canlılığını kaybeder. Meyveler genellikle yetiştirildikleri bölgede toplanır ve çeşitli işlemlerden geçirilerek biblo şeklinde kullanılır. Ayrıca, bu meyveler yenilebilir özellikte olup, genel olarak tuzlu ve ekşi bir tat profiline sahiptir.

İslam Mitolojisi’ ne göre cehennemde bulunan, meyveleri insan kafası olan efsanevi bir ağaç. Hint Okyanusu’ ndaki adalardan biri olduğuna inanılan Vakvak Adası’ nda yetişen ve bulunduğu adaya adını da veren Vakvak Ağacı, dallarının uçları veya meyveleri insan ya da hayvan şeklinde olan ve vak vak şeklinde ses çıkaran efsanevi bir ağaçtır. 

Vak vak ağacı Türkiye'de neden yasak

Vak Vak Ağacı Türkiye’de Neden Yasak?

Bu ağacın Türkiye’ye girmesi ve satılması kesinlikle yasak. Sadece Tayland’da yetiştirilen bu ağacın çıplak kadın bedeni meyveleri oldukça dikkat çekici. Vak vak ağacı olarak da bilinen bu sıra dışı ağaç Tayland, Himalayalar, Petchaboon ve Sri Lanka bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Vak vak ağacı Türkiye'de neden yasak

Vakvak meyvesi, dış görünüşü ve lezzetiyle alışılagelmişin dışında, özgün bir meyve olarak bilinir. Bu meyve genellikle yetiştirildiği ülkelerde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır, ancak bilimsel olarak belirlenmiş birçok faydası bulunmamaktadır. Bu meyve, üretildiği bölgelerde yaygın bir tüketim görmemekte ve genellikle dikkat çeken bir görüntü sergilemektedir. Tat profili ise genellikle ekşi ve hafif tuzlu olarak tarif edilmektedir.

 

YORUMLAR (2)

  1. Furkan diyorki:

    Tabi canım ne demezsin. Filan yerde yetişiyormuş… Yahu bunlar kabak gibi, armut gibi meyvelerin daha küçükken şeffaf kalıpların içine sokulup, büyüdüklerinde bu şekli almasıyla yapılmış bir şey. Böyle bir şey yok, sadece mitolojik bir şey bu, yani ejderhalar, devler, periler gibi uydurma. Japonlar da küp şeklinde karpuz yapıyor, yuvarlanırken düşmesin diye. Bunlar da bir liralık meyveyi bin liraya satmak için yapılmış bir sahtekarlık. Siz de buna yağ sürüyorsunuz.

  2. Saadet diyorki:

    Aaaa ben şok. Şimdi Furkan bey efsane demiş ama gerçek de olabilir. Yani meyveye şekil verme teknolik bişi bence. Muhyiddin Arabi meyvenin en değerlisi vak vak ağacı demiş. Ordan merak ettim baktım ve şok