Son Dakika Haberler

Uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitim nasıl olur?

Uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitim nasıl olur?
Okunma : Yorum Yap

 

UZAKTAN EĞİTİM NEDİR? 

Uzaktan eğitim, zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemidir.

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLUR?

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersi tekrar takip edebiliyor.

”21 Eylül 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitim ile açıyoruz. 21 Eylül’de aşamalı ve seyreltilmiş bir şekilde yüz yüze eğitime de karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.

Ders başlayana kadar maske hususundaki standartlarımız gereği uygulanacaktır. Hem öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz hem de velilerimiz için kılavuzlar hazırladık. Bunların ne şekilde olacağına ilişkin de açıklamalar yapacağız.

Zamanı gelince ayrıntılı biçimde açıklayacağız. Maske tedariği bakanlığımız tarafından sağlanacaktır. Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda kılavuzu hazırlamıştık.

UZAKTAN EĞİTİM FAYDALI OLUR MU?

Uzaktan eğitim bilgisayar ortamında sanal sınıf oluşturularak örgün eğitimde de göreceği müfredatta sanal ortamdan aynı içeriklere ulaşabilecek. Uzmanlar tarafından çocukların sosyal hayatta zayıf kalmalarını adapte sorunu yaşayacağına eklem ve kas ağrılarının çoğalacağına aparatif besinlerle dengesiz beslenme sonucu obezite durumunun çoğalacağını ama  bir yandan da dijitalleşen dünyada kaçınılmaz son olarak görenlerde var. Yakın gelecekte otonom sistemlerin hayatımızda daha fazla yer edinmesi ile uzaktan eğitimin faydası olur mu sorusuna uzmanlardan farklı yorumlar var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)