Son Dakika Haberler

Uykuluk nasıl yapılır? MasterChef Fındık uykuluk temizleme

Uykuluk nasıl yapılır? MasterChef Fındık uykuluk temizleme
Okunma : Yorum Yap

MasterChef’in bu akşam yayınlanan yeni bölümünde yarışmacılardan Uykuluk yapılması istendi. Peki, Uykuluk nasıl yapılır? Malzemeleri neler?  18. Bölümde MasterChef’te Uykuluk yapılması isteniyor. Uykuluk temizlerken nelere dikkat edilmeli? Uykuluk tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Fındık Uykuluk tarifi püf noktası nedir? İşte 8 Ağustos 2020 MasterChef Türkiye Uykuluk nasıl pişirilir? MasterChef Fındık uykuluk temizleme

UYKULUK NASIL YAPILIR? MASTERCHEF FINDIK UYKULUK

1 kilo uykuluk

5-6 adet yeşil biber

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı tereyağı

FINDIK UYKULUK TARİFİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle uykuluğu kuşbaşı şeklinde bir tahtanın veya tezgahın üzerinde güzelce doğruyoruz.
Teflon tavada erittiğimiz tereyağının üzerine ekliyoruz.
İnce ince biberlerimizi doğruyoruz daha sonra uykuluk suyunu salınca üzerine ince doğradığımız biberleri ekliyoruz.
Altı çıtırdamaya ve renk değiştirmeye başlayınca tuzunu ekliyoruz biraz kızarınca ocaktan alıyoruz.

Uykuluk nasıl kavrulur?

Tavada uykuluk nasıl pişirilir? Önzelikle 1 yemek kaşığı tereyağını tavaya alın ve tavayı iyice kızdırın. Kuşbaşı doğradığınız uykulukları tavaya ekleyip suyunu salana kadar kavurun. Üzerine ince ince doğradığınız yeşil biberleri de ilave edin.

Uykuluk fiyatı ne kadar?

Uykuluk fiyatları piyasada genel olarak 16 ile 25 lira arasında değişiyor. Sadrazam Mahmut’ta 150 gramlık verilen uykuluğun fiyatı ise 22 lira.

2. Fındık uykuluğu: Çok yağlı olduğu çn önce suda haşlanıp fazla yağından arınıyor. Yuvarlak br şekl olduğundan pişmesi biraz zor. O yüzden de haşlayarak bir nevi ön pişirme işlem yapmış oluyorsunuz. Soğuduktan sonra harlı mangal ateşinde pişirin. 5- 6 dakikada hazır.

Tavada uykuluk nasıl pişirilir?

Önzelikle 1 yemek kaşığı tereyağını tavaya alın ve tavayı iyice kızdırın. Kuşbaşı doğradığınız uykulukları tavaya ekleyip suyunu salana kadar kavurun. Üzerine ince ince doğradığınız yeşil biberleri de ilave edin. Rengi esmerleşip dış yüzeyi çıtır çıtır olunca tuz ilave edin. Biraz daha kızartıp tavadan alın. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)