Son Dakika Haberler

Ünlü giyim tekstil markası GAP Avrupa’daki mağazalarını kapatıyor

Ünlü giyim tekstil markası GAP Avrupa’daki mağazalarını kapatıyor
Okunma : Yorum Yap

Ünlü giyim tekstil markası GAP Temmuz Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak Avrupa’dan çıkacak.

Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan şirket, yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirket, bu yılın 2. çeyreğinde 62 milyon avro zarar ettiğini açıklamıştı.

GAP’ın kurucusu kim?

Orijinal ismiyle Gap Inc. olarak kayıtlara geçen şirket; Donald ve Doris Fisher tarafından 21 Ağustos 1969’da San Francisco’da kurulmuştur.

Bugün giyim zinciri ve aksesuar üreticisi olarak bilinen marka o dönemde daha çok kot üretimine yoğunlaşmıştı. Kurulduğu bölgenin bu konuda kıtlık yaşaması ve insanların arz olması halinde tüm ürünleri almaya hazır olduğu bir ortamda hizmetlerine başlaması sebebiyle Gap; 1 yıl gibi kısa bir sürede belki de dünya ticaret tarihinde bir daha görülemeyecek bir başarıya imza atmış ve çok şubeli hale gelmeyi başarmıştır. Buna rakamlarla basit bir örnek vermek gerekirse; Donald ve Doris’in 63.000 dolar biriktirerek açtıkları ilk mağaza; sadece bir yılda kendilerine 2 milyon dolar cıvarında bir kazanç sağlamıştır.

GAP

Gap tüm ABD’ye yayılıyor

Bu başarıdan sonra birazcık karın keyfini çıakrtmakla beraber kurucuların ilk işi California eyaletinden ikinci şubeyi açmak olmuştur. 1970’te gelen bu başarı ile hem Gap markasının kazancı sürekli artmış; hem de adını daha çok kitleye duyurma fırsatı elde etmiştir.

Yakalanan bu çıkışın hız kesmemesi üzerine ülkenin dört bir yanına yeni şubeler açılmış ve 1973 yılına gelindiğinde GAP mağazaları tüm ülke çapında 25 şubeye ulaşmıştır.

Bugün GAP’ın patronu kim?

1969’da yakaladığı bu başarıyı hız kesmeden günümüze kadar devam ettiren GAP; tüm dünyaya yayılmış 3751 şubeye ve 137.000 çalışana sahiptir.

8 milyar dolara yakın varlığı ile dünyanın en büyük ve en saygın markalarından biri olarak kendini kabul ettiren GAP’ın CEO’luğunu Art Peck yaparken, yönetim kurulu başkanlığını da Bob Fisher üstlenmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)