Son Dakika Haberler

Uçakta kulak basıncı neden olur? Nasıl korunulur?

Uçakta kulak basıncı neden olur? Nasıl korunulur?
Okunma : 2 Yorum

Dünya covid-19 salgını ile uzun zamandır mücade içinde içinde ve birçok kişi bu salgının oluşturduğu psikolojik sorunlardan biraz olsun arınmak için tatil planları yapmaya başladı.Fakat unutulmamalı ki siz tatil yolundayken dahi g başınıza farklı sağlık problemler gelebilir.Uçak  gürültüsünden kulaklarımızı nasıl korunur?Uçakta kulak basıncı neden olur?Nasıl korunulur?Tüm sorulara cevap haberimizde…

UÇAK GÜRÜLTÜSÜNDEN KULAKLARIMIZI NASIL KORURUZ

1-Kulak tıkaçlarını yanınıza mutlaka alın. Kulak tıkaçları işitme duyunuzu korumanın harika bir yoludur; onlarla birlikte uçuş daha keyifli ve sakin olacaktır.Genellikle insanlar uçak sesinden veya basınç konusundan muzdarip olmamak için müzik dinlemeyi tercih eder ama doğru bir seçim olduğunu söylemek maalesef imkansızdır. Herhangi bir eczanede, bir uçakta uçmak için özel olarak tasarlanmış kulaklıklar satın alabilirsiniz.

2-Gürültü önleyici kulaklıklar kullanın. Gürültü önleyici kulaklıklar işitme duyunuzu korur ve uçuşunuzu daha rahat hale getirir. Bu kulaklıkları kullanarak dış sesleri absorbe etmiş olabilirsiniz.

3-Uçağın ön kısmı veya arka kısmına yakın bir yer seçin.
Uçaktaki en sessiz yerler, motorlardan daha uzak oldukları için ön kısımlardır.
Koridordaki yerler de birkaç desibel daha sessizdir, bu yüzden eğer camdan bakmadan da giderim diyenlerdenseniz sizin için koridorda bir yer seçmek daha iyi olacaktır.

UÇAKTA KULAK BASINCI NEDEN OLUR

Uçakta kulak tıkanması, kabin basıncındaki değişimlere bağlı olarak gelişir. Özellikle uçağın inişi sırasında basıncın kulak zarının üzerine baskı yapması ile ortaya çıkan bu durum, şiddetli kulak ağrısı oluşturabilir. Kulaktaki basınç uzun sürerse bu durum işitme kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.

Aynı zamanda kulak içinde oluşan(buşon) kulak kiri de basınç etkisine maruz kalmanıza sebep olabilir uçak yolculuğuna çıkmadan önce temizlenmesi kulak sağlığınız için önemli bir durumdur.

UÇAKTA OLUŞAN BASINÇTAN KULAK NASIL KORUNULUR

Öncelikle kulak için buşon yani kulak kiri varsa öncesinde bunların temizlenmesi korunmanın ilk adımı olarak karşımıza çıkar.Uçakta basın genellikle uçağın iniş ve kalkış sırasında kabinde oluşan basınç dengesinin değişmesi ile meydana gelir.

Yolculuk esnasında basınca maruz kaldık ve bu durumdan kurtulmak için Valsalva manevrası veya Toynbee manevrası yapmamız bizim için yeterli olacaktır.

Toynbee manevrası;

1-Parmaklarınla burnunu sık.
2-Bir yudum su al.
3-Yutkun.
4-Kulaklarında patlama sesi duyana ve kulakların tekrar açılana kadar bu işlemi tekrarla.

Valsalva manevrası;

1-Derin bir nefes al ve ağzını kapatıp burun deliklerini parmaklarınla sıkarak nefesini tut.
2-Havayı, kapalı burun deliklerinden vermeye çalış.
3-Manevra başarılı olursa, kulaklarında patlama sesi duyarsın ve belirtilerin hafifler.

 

YORUMLAR (2)