Son Dakika Haberler

Türkiye’nin yerli güneş paneli fabrikası açılıyor

Türkiye’nin yerli güneş paneli fabrikası açılıyor
Okunma : Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Kalyon Holding tarafından inşa edilen güneş paneli fabrikasının açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Ülkemize, milletimize ve enerji sektörümüze hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

Kalyon Holding tarafından inşa edilen güneş paneli fabrikasının açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Bu üretim tesisini ülkemize kazandıran Kalyon Holding’i ve bu projeye destek veren bakanlıklarımızı gönülden tebrik ediyorum. Bu OSB’nin temelini ben atmıştım.

Bunlar durarak, yan gelip yatarak olmadı, çalışarak oldu. 13. Organize Sanayi Bölgesi’nde çok önemli bir yatırımın adımını atıyoruz. Artık sadece üretmek yetmiyor. Üretmekle birlikte araştırma ve geliştirmeye de ağırlık vermek gerekiyor.

Bu yatırımla 2 milyon vatandaşımızın enerji ihtiyacını karşılayacağız.

Dünyanın pek çok ülkesinde koronavirüs nedeniyle yatırımlar durmuşken Türkiye özgün bir yol izliyor.

Son zamanlarda vaka sayılarında artış gözlense de salgın hala kontrol altında.

Türk ekonomi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor.

BAKANLAR ALBAYRAK VE DÖNMEZ’DEN AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yerli güneş paneli fabrikasının açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

Türkiye’nin orta ve uzun vadeli hedeflerini milli enerji ve politika belgesi dediğimiz yeşil kitap dediğimiz kitap çerçevesi içinde temel bir ilke belirledik. Doğru politika ve adımlarla dışa bağımlılığı kırabiliriz inanıyorsak başarabiliriz diye ifade ettik.

Güçlü Türkiye hedefine yürüyebiliriz bilinci olduk. Bir tohum attık. YEKA adını verdiğimiz bu tohum. Sektör temsilcileri gülüm geçmişti. Birçoğu gülüp geçmişti. Yerli teknoloji ile üretim yapılacak alanı kurgulamıştık. O tohum bir tesise dönüşüyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat pazarı Türkiye’de üretilecek. Ötesinde ihracat… İhracat kapasitesi gelişmiş olacak.

Allahın izniyle enerjinin birçok alanında birçok açıdan dönüşüm süreci başladı. Her gün ektiğimiz tohumlar çınara dönüşecek. Sadece enerjide değil teknolojinin her alanında değişim sürecini başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Toplum milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde nice projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Türkiye olarak bizlerin bu süreçte köstek olanlar ben onlara beton lobisi, beton edebiyatı yapanlar… Güttükleri bu beton söylemi, sonunda beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecekler.

Bakan Dönmez’in törende yaptığı açıklamalar şöyle;

Amacımız yenileyen ve teknoloji üreten ülke olmak. Enerjiyi geliştirmek için ARGE merkezi olacak. Yılda 100 milyon dolar panel ithalatı engellenecek. Yatırımla Türkiye’nin güneşi daha fazla parlayacak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)