Son Dakika Haberler

Türkiye dünyayı kıtlıktan kurtaracak

Türkiye dünyayı kıtlıktan kurtaracak
Okunma : Yorum Yap

Rusya ile Ukrayna arasında ki savaş sebebi ile dünyanın tahıl ambarı olan Ukrayna limanlarından 20 bin ton tahıl dünya piyasasına girecek. Türkiyenin BM’de üstlendiği arabuluculuğu sayesinde kıtlık sıkıntısı çözülecek. 

TÜRKİYE DÜNYAYI KITLIKTAN KURTARACAK

RUSYA ile Ukrayna arasındaki savaşın başladığı günden bu yana barış için çok yönlü diplomasi yürüten Türkiye, savaştan kaynaklanan küresel gıda tedariği sorununu çözmek için devreye girdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye, Ukrayna’daki tahıl stoklarının güvenli şekilde küresel pazarlara ulaşmasını sağlamak amacıyla mekanizma oluşturmak için bir süredir diplomasi trafiği yürütüyor.

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda tahıl koridorunun işleyişine ilişkin BM çatısı altında yol haritası hazırlandı. Önümüzdeki günlerde tüm tarafların İstanbul’da bir araya gelerek yol haritasının detaylarını ele alması bekleniyor.

buğday

TAHIL AMBARI UKRAYNA

Komuta merkezinin de İstanbul’da kurulması planlanıyor. Başta bölgedeki deniz mayınlarının temizliği olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, komuta merkezinde yer alacak görevliler gibi konular dörtlü toplantıda değerlendirilecek.

Ukrayna ve Rusya’nın da olumlu yaklaştığı mekanizma ile Karadeniz’deki limanların çevresinde mayın temizliği yapılarak tahıl stokunun dış pazarlara güvenli şekilde ulaşması sağlanacak. Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuğu ile BM’nin koordinasyonunda İstanbul’da kurulması planlanan merkez aracılığıyla Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın küresel pazarlara sunulması planlanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)