Son Dakika Haberler

Türk lirasının dolar karşısında değer grafiği

Türk lirasının dolar karşısında değer grafiği
Okunma : Yorum Yap

2020 yılına 5,95 seviyesi ile başlayan dolar/ TL, bugün 8,54 seviyelerine çıkarak yıl başından buyana en yüksek seviyeyi gördü. Yıl başından bu zamana kadar TL, dolar karşısında yüzde 30 değer kaybederek gelişmekte olan ülkeler bazında kayıp olarak ilk sırada yer aldı.

Aynı şekilde 2020 yılına 6,45 seviyesi ile başlayan EURO/ TL, bugün 10 lira seviyesini geçerek alanında kendi rekorunu kırdı.

 Bloomberg terminal verilerine göre yıl başından bu zamana kadar dolar/ TL farkı yüzde 30 seviyesinde olarak kayıpta ilk sırayı aldı. TL dolar değer grafiği

Brezilya realinin dolar karşısında ki değer kaybı ise yüzde 29 olarak kayıtlara geçti.

ANKARA WASHİNGTON HATTI KAYIBI ETKİLİYOR

ABD’de Türkiye’ye karşı daha sert olması beklenen Joe Biden’ın seçilmesi ihtimalinin artmasının TL üzerinde baskı yarattığına işaret edildi.

Rusya’dan S400 füze savunma sistemi alınması nedeniyle Biden’ın Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması konusunda ısrarcı olduğunu hatırlatan Matys, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptırım tavsiyesine rağmen Başkan Donald Trump’ın bu adımı atmaktan geri durduğunu hatırlattı.

Trump’ın tekrar seçilmemesi durumunda Ankara’nın kilit bir müttefikini kaybedeceğini ve dolar/TL’deki yükselişin daha da artabileceğini belirten Matys, Biden’ın zaferi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL’deki değer kaybının önüne geçmek için olağanüstü toplantı yaparak politika faizini en az 500 baz puan artırabileceğini öne sürdü.

TCMB’nin arka kapıdan faiz artırmasının TL’deki değer kaybını durduramadığını hatırlatan Matys, TL’deki değer kaybının önüne geçmek ve kur artışının enflasyon ile reel ekonomiye daha fazla zarar vermesini önlemek için acil faiz artışının gerektiğini, mevcut durumun şirketlerde bir iflas dalgasına yol açabileceğini belirtti.

Biden genel küresel piyasa havası açısından mali genişleme beklentilerini artıracağından daha pozitif ve dolar endeksi negatif normalde… Trump galibiyetini ise bizim piyasamız daha olumlu görür. Seçimlerden ne sonuç çıkarsa çıksın TL lokal faktörlerden etkilenmeye devam edecektir.TL dolar değer grafiği

TÜRK LİRASININ DOLAR KARŞISINDA DEĞER GRAFİĞİ

tl kayıp grafiği

İflas eden Arjantin pesosu ise dolar karşısında yüzde 23,90 değer kaybı ile sıralamada kendine üçüncü sırada yer buluyor. Arjantin bu yıl dış borçlarının vadesini ödeyemeyince 9. kez iflas etmiş ve alacaklılarla uzun uzadıya pazarlıklar sonucunda borçlarını tekrardan yapılandırmayı başarmıştı.

Rus Rublesinin dolar / Ruble karşısında değer kaybı ise yüzde 21,82 olarak kayıtlara geçti. 

TL değer Grafiği

Gram altın fiyatı yıl sonunda tahmini ne olur, öğrenmek için TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)