Son Dakika Haberler

Tsunami sigorta kapsamında mı? DASK tüm zararı karşılar mı?

Tsunami sigorta kapsamında mı? DASK tüm zararı karşılar mı?
Okunma : Yorum Yap

İzmir’in seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında vatandaşlar hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasından sonra nelerin sigorta şirketi tarafından teminat altında olduğunu araştırmaya başladı. Peki Tsunami sigorta kapsamında mı? Deprem sigortası tüm zararı karşılar mı?

TSUNAMİ SİGORTA KAPSAMINDA MI?

Türkiye’de ilk defa tsunami yaşanıyor ve sigortacılar da ilk defa tsunami hasarı ile karşı karşıya kalıyor. Sigorta poliçelerinin kapsamı içinde tsunami hasarı var mı? Çoğunluğunda var, ancak bu teminat, birçok sigorta teminatı ile birlikte verildi ve açıkçası, ‘pek olmaz ama hadi bu da içinde bulunsun’ diye verildi. Ama oldu ve konutlara, işyerlerine, araçlara, teknelere de ciddi zarar verdi.

Aracından konutuna, işyerinden tekneye kadar deprem teminatı olan tüm sigortalılar, tsunaminin neden olduğu zararı sigortadan alacaklar.

Aynı şekilde konut paket poliçelerinin, kasko poliçesinin ve işyeri paket poliçelerinin içinde deprem ve tsunami teminatı bulunuyor.

Sigortadan tazminat alabilmek için kasko sigortası gerekiyor.

DASK’A 2 BİN 500 HASAR İHBARI GELDİ

Depremin yaşandığı Ege bölgesinde zorunlu deprem sigortası kapsamında sigortalanabilir konut sayısı 2.6 milyondan biraz fazla. Bunların da 1.4 milyonu sigortalı. Ege bölgesinde sigortalılık oranı yüzde 54. Depremin meydana geldiği İzmir’de ise sigortalanabilir toplam konut sayısı 1.1 milyonun üzerinde ve bu konutların 637 bine yakını depreme karşı sigortalı. İzmir’de sigortalılık oranı yüzde 57’e yakın. Yani İzmir, sigortalılık oranı en yüksek illerden biri. Tabi şunu da söylemek gerekiyor, yine de iki konuttan biri sigortalı. DASK, depremin hemen ardından İzmir’de çalışmalara başladı. Öğrendiğime göre de iki gün içinde DASK’a gelen ihbar adedi 2 bin 500’ün üzerinde. Sigortacılarla konuştum, durum zorunlu deprem sigortası açısından nedir diye. Yıkık bina sayısının az olduğunu, binalarda az hasar bulunduğunu; tsunaminin yaşandığı Seferihisar’da ise yine zorunlu deprem sigortası kapsamında konutlarda su basmaları olduğunu söylediler.

ŞUANDA SİGORTA YAPILABİLİYOR MU?

Hasar görmüş binalar hariç sigorta kapsamına alınabilecek binalar için hali hazırda sigorta yapma imkanı sunuluyor.

Beklenen sigortalı hasar, 1.5, 2 milyar lira arasında. Bunun içinde DASK hariç konut, kasko, işyeri ve tekne hasarları var. Konuştuğum sigortacılar, ciddi bir hasar ile karşı karşıya olduklarını söylüyor. Hasarın boyutu, asıl önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Deprem çantasında neler olmalı ve nasıl hazırlanmalı. TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)