Son Dakika Haberler

Toxoplasma Gondii (Toksoplazma) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür?

Toxoplasma Gondii (Toksoplazma) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür?
Okunma : Yorum Yap

Toksoplazma, Toxoplasma gondii’nin neden olduğu, sorun olmaya devam eden yaygın bir paraziter enfeksiyondur. Peki Toxoplasma Gondii (Toksoplazma) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür? Toksoplazma bulaşma yolları nelerdir? 

TOKSOPLAZMA ENFEKSİYONU

İmmün sistemi sağlam olan kişilerde latent seyreden toksoplazmoz, gebelik ve immün yetmezliği olan hastalarda yaşamı tehdit eden bir hastalıktır.

Ülkemizde ve dünyada prevalansın oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Fransa’da seropozitiflik prevalansı, 35 yaş grubunda %93’lere kadar ulaşmaktadır. Türkiye genelinde % 30-70 arasında değişmektedir.

T. gondii sıcak ve nemli yerlerde, kuru yerlere oranla daha sık görülmektedir.

Toksoplazmoz insan ve hayvanlara, genel olarak parazitle enfekte hayvanlardan, bazen hamile iken enfekte olan anneden fetusa bulaşmaktadır.

Tüm dünyada insanların da dahil olduğu pekçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin barsağında üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bir başka değişle enfeskiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir.”

Doku kistleriyle enfekte etlerin yenmesi ile enfeksiyon alınır. Doğada yayılmasından ise ookistler sorumludur.

TOKSOPLAZMA BULAŞMA YOLLARI

Toksoplazma enfeksiyonunun iki ana bulaşma yolu vardır:

Edinsel bulaşmaKonjenitalbulaşma Edinsel bulaşma, oral ve parenteral yolla olabilmektedir. Kedi dışkısıyla atılan ookistlerle kontamine yiyeceklerin alınması, içme sularının içilmesi veya kirli ellerle oral yoldan bulaş olasıdır.

Çiğ köfte, sucuk, salam, pastırma gibi besinleri yeme alışkanlığı toksoplazmozisin yayılımında etkendir.Ayrıca pastörize edilmemiş süt ve yumurtadan da geçiş olabileceği ispatlanmıştır.

Konjenital bulaş ancak anne hamile iken T. gondii ile enfekte olmuşsa mümkün olabilmektedir. Hamilelik süresinde annede enfeksiyon gelişmişse plasentada parazit izolasyonu % 26, daha önce enfeksiyon geçirmişse % 2 olarak saptanmıştır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)