Son Dakika Haberler

Toprak Ana nasıl yapılır? Somer Şefin yemeği Toprak Ana

Toprak Ana nasıl yapılır? Somer Şefin yemeği Toprak Ana
Okunma : Yorum Yap

Toprak Ana” nasıl yapılır? Somer Şefin yemeği Toprak Ana bugün elemelere kalan, Furkan, Tanya ve Uğur için büyük sınav olacak. Oldukça zor bir yemek olan Toprak Ana yemeği nasıl yapılır?

TOPRAK ANA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Tart hamuru

〉 250gr un

〉 50gr malt unu

〉 120gr tereyağı

〉 1yunurta

〉 1 çorba kaşığı soğuk su

〉 1 pinç kırmızı gıda boyası

〉 1 pinç sarı gıda boyası

Toprak kek

〉 200 Gr malt unu

〉 150 Gr normal un

〉 200 ml sıvı yağ

〉 150 ml süt

〉 3 yumurta

〉 2 PK kabartma tozu

〉 5 Gr mercanköşk

〉 1 pinç tuz

〉 Peynir kreması

〉 100 Gr Rama krema

〉 100 Gr ekşi krema

〉 1 PK bluecheese

〉 Lime zest

〉 Beyaz biber

〉 Duxell mantar

〉 300 Gr mantar

〉 Biberiye

〉 Kekik

〉 1 dış sarımsak

toprak ana tatlı

〉 Tuz

〉 Karabiber

〉 Sebze reduction

〉 Bal

〉 Limon suyu

〉 Beyaz biber

〉 Zeytinyağı

TOPRAK ANA NASIL YAPILIR?

Öncelikle tart hamurunu yaparak başlıyoruz su hariç bütün malzemeleri rondo da çekip hamur kıvamına getiriyoruz soğuk su ile toparlanmasını sağlayıp, elimizle son formunu veriyoruz ve streç film ile sarıp buz dolabına dinlendirmeye alıyoruz.

Kekimize başlıyoruz yumurtamızı mikserde iyice kabarttıktan sonra yağ ve sütü ekleyip çırpmaya devam ediyoruz ardından kuru malzemelerin tamamını ekleyip son çırpma işlemini tamamlıyoruz. Kelepçeli kalıba alıp bekletiyoruz. Tart hamurumuzu dolaptan çıkartıp yağlı kağıt serilmiş saksı şeklindeki kalıbımıza hamurumuzu inceltip seriyoruz, son formunu da verip içerisine tekrar yağlı kağıt serip nohut veya bilye ile kabarmasını engelleyerek kek ile birlikte fırına veriyoruz. 30 dk boyunca 175 derece de pişiriyoruz.

Ürünlerimiz fırındayken duxelimiz ve peynir kremamızı yapalım. Duxel için mantarlarımızı blender da çekiyoruz, Ardından tavaya alıp taze baharatlar ve sarımsak ile çektirip ürünümüzü elde etmiş oluyoruz. Peynir kreması için bluecheese ve ekşi kremamızı blender yardımı ile çekiyoruz Rama kremayı ayrı bir mayonez tenceresinde hacim alacak şekilde mikser ile çırpıyoruz ve peynir karışımı ile fold ediyoruz, kremamız da hazır. 30 dk sonunda kekimizi çıkartıyoruz, tartımızın da içinden bilyelerimizi çıkartıp 5 dk daha pişiriyoruz.

Elde ettiğimiz keki rondo da toprak formu elde edene kadar inceliyoruz. İstediğimiz sonuca ulaşınca bir miktar daha mercanköşk ekleyip tamamlıyoruz.

Sebzelerimizi kaynayan suda 2 dk blanch ediyoruz. Buzlu suyun içerisine çıkartıp renk ve dokularını korumasını sağlıyoruz. Bal limon suyu, Beyaz biber ve zeytinyağından bir reduction elde ediyoruz sebzelerimizi bunun içerisinde çevirip bekletiyoruz.

Tart hamurundan saksımızın içine taban kısmına duxel üzerine bir parmak kadar toprak onun üzerine peynir kreması onun da üzerine tekrar toprak koyarak içerisine sebzelerimizi sadece yeşil kısımları üstte kalacak şekilde gömüyoruz. Yenilebilir saksımız hazır. AFİYET OLSUN

Masterchef-Türkiye-eleme-kim-elendi

MASTERCHEF TÜRKİYE ELEME KİM ELENDİ?

Masterchef Türkiye eleme kim elendi? Masterchef yarışmasında elenen kişi birazdan belli olacak. Tanya, Uğur ve Furkan 3’lü elemelere kaldı.

-Tanya

-Furkan

-Uğur

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)