Son Dakika Haberler

Tom & Jerry’nin yapımcı ve yönetmeni Gene Deitch hayatını kaybetti

Tom & Jerry’nin yapımcı ve yönetmeni Gene Deitch hayatını kaybetti
Okunma : Yorum Yap

Herkesin zevkle izlediği 7’den 70’e bilinen bir çizgi film olan Tom & Jerry Temel Reis gibi çizgi filmerin yapımcısı olan Tom & Jerry hayatını kaybetti.

SİDNEY THE ELEPHANT GİBİ KARAKTERLERİN YAPIMCISI

Deitch ayrıca Sidney The elephant, Gaston le Crayon gibi karakterlerin de yaratıcısı olmuştu.

1958 yılında Sidney’s Family Tree ile Oscar adayı olan sanatçı, 1960’da Munro ile ödülü kucaklamıştı. Daha sonra iki defa daha ödüle aday gösterilen Deitch ayrıca Temel Reis çizgi filmlerinde ve Tom ve Jerry kısa filmlerinde görev yaptı.

GENE DEİTCH KİMDİR?

Eugene Merrill Deitch ismiyle 8 Ağustos 1924’te Chicago’da doğan Tekrar Deitch, çocukluğunda Kaliforniya’ya taşınmıştı. Bir vade pilot olmak için çalışan lakin sıhhat testini geçemeyen sanatçı, daha sonrasında pazarlama ve animasyona yönelmişti. Kariyerinde pek çok armağan kazanan sanatçı, 20th Century Fox’a bağlı Terrytoons’ta da yöneticilik yapmıştı.

TOM VE JERRY TEMEL REİS GİBİ KARAKTERLERİN YAPIMCISI

Deitch ayrıyeten Sidney The elephant, Gaston le Crayon üzere karakterlerin de yaratıcısı olmuştu.
1958 yılında Sidney’s Family Tree ile Oscar adayı olan sanatçı, 1960’da Munro ile mükafatı kucaklamıştı. Daha sonra iki kez daha armağana aday gösterilen Deitch ayrıyeten Temel Reis çizgi sinemalarında ve Tom ve Jerry kısa sinemalarında hizmet yaptı.

ÖZGÜR AMERİKALI OLARAK TANINDI

1959 yılında gelecekte eşi olacak animasyon yapımcısı Zdenka Majmanova ile tanışmasının akabinde Prag’a taşınan sanatçı, burada geçirdiği yıllarda 70’den çokça animasyon sinemaya ve televizyon serisine imza attı. Hatıralarını anlattığı For the Love of Prague isimli kitapta Deitch kendisini “30 yıllık Komünist Parti diktatörlüğünde Prag’da yaşayan ya da çalışan tek özgür Amerikalı” olarak tanımlıyor.

Deitch otoritelerin çalışmalarına hiç karışmadıklarını söylese de 1969 tarihli kısa sineması The Giants (Obri), 1968’deki Sovyet istilasını eleştirdiği gerekçesiyle yasaklanmış ve gösterime girmesine müsaade verilmemişti.

Başta Oscar olmak üzere pek çok armağan kazanan Deitch, 2004 yılında Winsor McCay Armağanı ile onurlandırılmıştı. Sanatçı Hobbit kitabını da 1966 yılında bir animasyona uyarlamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)