Son Dakika Haberler

Tırcıların araçlarında bulundurması gereken 5 ekipman

Tırcıların araçlarında bulundurması gereken 5 ekipman
Okunma : Yorum Yap

Trafikte emniyeti sağlamak, kaza gibi durumlarda ilk müdahaleyi gerçekleştirebilmek için ilk yardım çantası, trafik seti gibi donanımların bulunması şarttır. Trafikte kontrol sırasında görevlilere göstermek için bazı evrakların ve belgelerin arabada sürekli bulundurulması gerekmektedir. Belge ve eşyaların araçta bulundurulmaması durumunda yasal işlem uygulanmaktadır.

Araçta Neler Bulundurulmalı?

  • Araç ruhsatı ( Tescil belgesi veya Trafik belgesi )

Aracın marka, model, renk, şasi numarası gibi özelliklerin ve aracın kayıtlığı olduğu sürücüye ait tüm Bilgilerin olduğu belgelerdir. Trafik kontrolleri sırasında görevlilere verilesi zorunludur.

  • Sürücü belgesi ( ehliyet )

Her sürücünün kullandığı araç tipine göre taşıması zorunlu olan bir belge türüdür.

  • Egzoz pulu

Trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtlarının senede bir kez egzoz emisyon testinden geçmesi ve bu belgeleri bir daha ki emisyon testine kadar araçta bulundurması zorunludur.

  • Zorunlu trafik sigortası poliçesi

Zorunlu trafik sigortası her yıl yenilenmesi mecbur olan ve her aracın yaptırması gereken bir belge türüdür. Zorunlu trafik sigortası oluşabilecek kaza anında diğer aracın ve kazaya karışan şahısların veya kamuya ait diğer malların maddi hasarını karşılaması ve varsa kazada yaralananların hastane masraflarını karşılamak için zorunlu olarak yaptırılan bir belgedir. Her aracın zorunlu trafik sigortası olmak zorundadır, yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır.

  • İlk yardım çantası

Çantanın içinde bulunması gereken araçlar: Bir kutu gazlı bez, büyük sargı bezi, üçgen sargı bezi, bir adet suni solunum maskesi, bir paket hidrofil pamuk, bir adet flaster, 5 ya da 10 adet çengelli iğne, makas, on adet yara bandı, iki çift beyaz eldiven, bir adet bandaj ve bir adet alüminyum yanık örtüsü, kalem, el feneri, defter, malzeme listesi ve ilk yardım el kitabı bulunmalıdır.

  • Kasko belgeleri

Kasko, yaptırılması yasal açıdan zorunlu tutulmayan bir trafik sigortası olmakla birlikte kaza, hırsızlık, yanma gibi durumlarda sürücünün veya aracın ait olduğu firmanın maddi hasarını karşılamak için yaygın olarak kullanılan bir sigorta türüdür.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)