Son Dakika Haberler

Teravih namazı evde nasıl kılınır?

Teravih namazı evde nasıl kılınır?
Okunma : Yorum Yap

Tek başına evde teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? Teravih namazı ne zaman kılınır? Faziletleri nelerdir?

Tüm dünyada koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle birlikte ülkemizde de çeşitli önlemler alındı. Koronavirüsün İslam aleminde üç aylar olarak idrak edilen mübarek zaman diliminde ortaya çıkmasının ardından akıllara, Ramazan ayı geldiğinde teravih namazlarının nasıl kılınacağı sorusunu getirdi.

Özel bir televizyon kanalında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Camilerde cemaatle namaza verilen ara, Ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman, 27)

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Ramazan geceleri yatsı namazından sonra ve vitir namazından önce kılınır.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Terâvih Namazı 8 rekattan 20 rekata kadar kılınabilir.

TEK BAŞINA EVDE TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

1. Rekat

Niyet ettim Allah rızası için Teravih Namazı kılmaya” diye niyet ederiz. Eğer imam ile birlikte kılıyorsak “Niyet ettim Allah rızası için Teravih Namazı kılmaya uydum hazır olan imama” deriz. Cemaatle namaz nasıl kılınır bilgi tıklayınız…
“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
Subhaneke’yi okuruz.
Euzü-besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz.
Besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir ayet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.
Oturarak Ettahiyyatu ve Allahumme salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okuruz.
“Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

Vakit namazları gibi 4’er rekat, 10’ar rekat veya 20 rekatın sonunda da selam vererek namazı bitirebiliriz.

TERAVİH NAMAZININ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Hz. Peygamber buyurur: “Yüce Allâh Ramazan’da orucu farz kıldı, ben de (terâvih) namazını sünnet kıldım.” (İbn-i Mâce, Salât, 173)

“Kim, inanarak ve sevâbını Allâh’tan umarak Ramazan gecelerini ihyâ ederse, geçmiş günâhları affolunur.” (Buhârî, Terâvih, 46)

***

Ayşe vâlidemiz şöyle anlatır:

“Allâh Resûlü, Ramazan ayında bir gece mescidde nâfile namaz kılmıştı. Birçok kimse de ona iktidâ ederek namaz kıldı. Sabah olunca ashab, «Resûlullâh geceleyin mescidde namaz kıldı.» diye konuştular. Efendimiz ertesi gece de namaz kıldı. Halk, yine bunu konuştu; katılanların sayısı da iyice arttı. Üçüncü veya dördüncü gece insanlar yine toplandı. Öyleki mescit, onları alamayacak hâle gelmişti. Ancak Resûl-i Ekrem bu gece yanlarına çıkmadı. Sabah olunca Efendimiz:

«Yaptığınızı gördüm. Yanınıza çıkmaktan beni alıkoyan şey, namazın sizlere farz oluvermesinden korkmamdır.» buyurdu.” (Buhârî, Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177)

 

Ezan vakitleri ramazan | İstanbul

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)