Son Dakika Haberler

Telafi eğitim ne zaman yapılacak?Nasıl yapılacak?

Telafi eğitim ne zaman yapılacak?Nasıl yapılacak?
Okunma : Yorum Yap

Korona virüs sebebi ile tüm dünyada olduğu gibi  Türkiye’de Eğitim sekteye uğramış vaziyette.Okulların kapanması sonrası öğrencilerin eğitimi evlerde online olarak devam ediyor. MEB okullarda 30 nisana kadar eğitime ara verildiğini ve bu süre zarfında eğitim evde devam edeceğini duyurmuştu.Veliler okullar ne zaman açılacak sorusuna cevap arıyor.Telafi eğitim ne zaman yapılacak?Telafi eğitim nasıl yapılacak?

TELAFİ EĞİTİM NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerini de mayıs-haziran ile eylül-ekim için daha ağırlıklı olarak düşündüklerini kaydetti.

Okulların hangi ayda açılırsa açılsın planlamaların hazır olduğunu dile getiren Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

* Bizim için mayıs, haziran ayları çok önemli. Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine bağlı olarak dünyadaki ve Türkiye’deki duruma bakarak mayıs, haziran aylarını değerlendirmek bizim açımızdan çok kritik. Diyelim ki bu tür bir durum söz konusu olmadı.

* O zaman bizim için temmuz ve ağustos ayları, daha çok tatil olarak değerlendirmek istediğimiz aylar. O nedenle ağırlıklı olarak mayıs, haziran aylarını çok önemsiyoruz.

* Bu senaryo gerçekleşmezse eylül ve ekim ayları bizim açımızdan çok kritik. Hem mayıs, haziran önemli, hem de eylül, ekim önemli. Bunların hepsi için gün gün, hafta hafta planlarımız hazır.

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerini de mayıs-haziran ile eylül-ekim için daha ağırlıklı olarak düşündüklerini kaydetti.

eğitim2 1 s Habernet

TELAFİ EĞİTİM NEDİR? TELAFİ EĞİTİM NASIL YAPILACAK?

Uzmanlar tarafından telafi eğitimlerin kaybedilen zamanın hızlandırılmış bir şekilde verilmesi eğitim kaybının minimuma indirilmesi olarak açıklıyorlar.Telafi eğitim normal öğrenim zamanında ki ile aynı eğitim süresine eş değer olmayacaktır.

*Telafi eğitiminin süresinin 1 aydan fazla olmayacağı ifade ediliyor.
*Telafi eğitimi okulların kapalı olduğu süre boyunca işlenmesi gereken konulardan olmayacak.
*Sadece uzaktan eğitimin bir pekiştirici unsuru olarak verilecek.
*Telafi eğitimi okulların kapalı kaldığı iş günü kadar sürmeyecek.
*Öğrencilerin yaz tatili olmayacağı gibi bir durum söz konusu değil.

Yaz tatili olduğu süre boyunca, yani yaklaşık 3 ay boyunca eğitim yapılmayacağı için öğrenciler yaz tatili yapabilecek.

Bakan Selçuk, “TBMM’de kabul edilen ‘Telafi eğitimi düzenlemesi’ kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi’ sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Uzmanlar bu eğitimlerin verilmemesi durumunda öğrenmede unutmanın katlanarak artacağından ve bu durumun donanımlı yetişmiş öğrenci kapasitesinde önemli bir ölçüde azalmaya,eğitim kalitesinin düşmesine sebep olacaktır.

Öğrencilerin bilişsel,duygusal kayıplar yaşamaması için uzmanlar tarafından eğitimlerin verilmesi gerektiği düşünülüyor.

30 Nisan da okullar açılır mı? Telafi eğitim nedir?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)