Son Dakika Haberler

Srebrenitsa ölüm çiçekleri ve mavi kelebekler

Srebrenitsa ölüm çiçekleri ve mavi kelebekler
Okunma : Yorum Yap

İnsanlık tarihinin en karanlık ve acı günü olan Srebrenitsa Katliamının bugün yıldönümü. 25 yıl önce bugün Sırp askerleri tarafından en az 8.372 Boşnak feci şekilde katledildi. Srebrenitsa ölüm çiçekleri ve mavi kelebekler ise toplu mezarların bulunmasında önemli etkendi.

SREBRENİTSA ÖLÜM ÇİÇEKLERİ VE MAVİ KELEBEKLER

Katliama imza atan Sırp askerleri, toplu mezarlar bulunmasın diye cesetleri çok uzağa gömdüler ve bölgenin bitki örtüsüne uygun bitkilerle üzerini örtmeye çalıştılar. Toplu mezarların bulunmasında kullanılan uydu resimlerinde manyetik değişkenlik taramasının yapılamaması için mezarların içine metal parçaları bıraktılar. 

Srebrenitsa ölüm çiçekleri ve mavi kelebekler
Srebrenitsa ölüm çiçekleri ve mavi kelebekler

MAVİ KELEBEKLER TAKİP EDİLDİDİ 300 TOPLU MEZAR BULUNDU

Toplu mezarların bulunduğu bölgede cesetlerin toprağı beslemesi sonucunda Artemis adında çiçeklerin oluşumu başladı. Çiçeklerin çoğalmasıyla birlikte sadece bu bitkiyle beslenen mavi kelebekler de bölgede hızla çoğaldı. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun dikkat çekmesi ve yerel basına yansımasıyla halk araştırmalara katıldı.

Mavi kelebekler takip edilerek 300 toplu mezar bulundu. Toplu Mezar Enstitüsü bu zamana kadar yaptığı çalışmalarda 20 bin kişinin cesedine ulaştı ancak yalnızca 18 bin kişinin kimliğini belirleyebildi. Cesetlerin parçalanmış ve yakılmış olması kimlik belirleme çalışmalarını güçleştirdi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)