Son Dakika Haberler

Sosyal anksiyete nedir? Sosyal fobi kimlerde görülür?

Sosyal anksiyete nedir? Sosyal fobi kimlerde görülür?
Okunma : Yorum Yap

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (sosyal fobi), genelde ergenlik döneminde başlar kadınlarda daha fazla gözlemlenir. Peki Sosyal anksiyete nedir? Sosyal fobi kimlerde görülür?

SOSYAL ANKSİYETE NEDİR?

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete nedir? bozukluğu, sosyal ortamlarda başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten yoğun şekilde kaygı duyma ve korkulan durumlardan kaçınma eğilimi ile tanımlanabilecek bir anksiyete bozukluğudur. Peki Sosyal fobi kimlerde görülür?

Sosyal anksiyete bozukluğunun fizyolojik belirtilerden bazıları;

-Anksiyete
-Korku
-Sinirlilik
-Yüzde kızarıklık
-Çarpıntı
-Taşikardi
-Aşırı terleme
-Nefes darlığı
-Ağız kuruluğu
-Karın ağrısı
-Mide bulantısı
-Baş dönmesi
-Bulanık görme
-Acil idrara çıkma ihtiyacı
-Ellerde ve seste titreme şeklinde sayılabilir.

Sosyal anksiyete s Habernet

Sosyal fobisi olan bireyler genellikle gözle görülür kaygı belirtilerinin başkaları tarafından fark edilmesi konusunda endişe duyarlar. Bu endişe ise belirtilerin şiddetini artırarak bir kısır döngüye yol açar. Sabit ve yoğun kaygı, en yaygın görülen sosyal fobi belirtisidir. Belirtiler bazen o kadar aşırı olabilir ki, kişilerin günlük yaşamlarını sürdürmeleri bile çok zor hale gelebilir. Bu bozukluğa sahip bireyler kendilerini güçsüz, yalnız hissederler ve zaman içinde toplumdan soyutlanmış bir hale gelirler. Bu kişiler sosyal ortamlara veya romantik ilişkilere ya hiç giremezler ya da kısıtlı ilişkiler kurarlar.

SOSYAL ANKSİYETE (FOBİ) TEDAVİSİ

Sosyal fobi için psikoterapi başarılı bir tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalar psikoterapinin tamamlanmasından sonra sosyal kaygı bozukluğu olan kişilerin değiştiğini göstermektedir.

Artık korku ve endişeye kapılmadan daha rahat bir hayat yaşıyorlar. Uygun tedavi her zaman insanların düşüncelerini, inançlarını, duygularını ve davranışlarını değiştirmede etkilidir.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişi uyumlu olmalı ve bu bozukluğun üstesinden gelmek için terapi sürecine aktif olarak katılmalı ve cesaretli olmalıdır. Şunu aklınızdan çıkarmayın; psikoterapi size uygulanan bir yöntem değil, sizin ve terapistinizin iş birliğiyle gerçekleştirilen bir süreçtir.

anksiyete s Habernet

Sosyal fobi kimlerde görülür?

Sosyal fobi depresyon ve alkolizmden sonra en çok rastlanan üçüncü ruhsal rahatsızlıktır. Genel nüfusun %7 ila 8’i sosyal fobi tanısı alır. Sosyal fobinin görülme sıklığı kadınlarda %2.3, erkeklerde %1.1 dolaylarındadır.Araştırmaların çoğu, sosyal fobinin kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Sosyal fobi kendi kendine geçer mi?

Sosyal fobiler nadiren kendiliğinden kaybolurlar. Terapi tedavisi uygulanmadığı takdirde hastalık belirtileri (semptomlar) özellikle yetişkinlik döneminde kalıcı olur. Profesyonel bir tedavi uygulanırsa iyileşme ihtimali yüksektir.

Sosyal fobi tedavisi ne kadar sürer?

Sosyal fobi tedavisinde, tedavi süresi en az 6 ay olarak bilinir.

Sosyal fobi tedavi edilmezse ne olur?

Sosyal fobi çoğunlukla ergenlik yıllarında başlar. Eğer tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir. Tedavi edilmeyen sosyal fobi aynı zamanda depresyon ve agorafobi (topluma açık yerlerde bulunma korkusu) gibi başka rahatsızlıkların da oluşmasına neden olabilir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)