Son Dakika Haberler

Sorbe nedir? Sorbe ne demek? Sorbe nasıl yapılır?

Sorbe nedir? Sorbe ne demek? Sorbe nasıl yapılır?
Okunma : Yorum Yap

Sorbe nedir? Sorbe ne demek? Fransızcadaki karşılığı olan “sorbet” den geliyor. İtalyanca söylenişi sorbetto. Günümüzde İngilizcede de sorbet olarak yazılır. (Ama sorbe diye seslendirilir.) Soğuk servis edilen ve son derece lezzetli bir tatlıdır.

SORBE NASIL YAPILIR?

Dondurmaya benzeyen, sunumu dondurma gibi olan ve bu sebeple dondurma ile çokça karıştırılan sorbe esasen, meyve, meyve suyu ve meyve püresiyle; su, şeker ilave edilerek yapılan ve soğuk yenen bir tatlıdır.

Dondurmadan en büyük farkı ise; içinde süt ve süt ürünleri, yağ, yoğunlaştırıcı veya kıvam arttırıcı bulunmamasıdır. Yani meyve, su ve şeker. Sorbenin en basit tanımıyla muhteviyatı budur. İçerdiği şeker oranı, dondurmalara oranla biraz yüksek olsa da, yağ içermediğinden rejim yapanlar için uygundur.

sorbe s Habernet

Sorbe her çeşit meyveden yapılabilir. Burada önemli olan husus, her meyvenin ihtiva ettiği şeker oranı farklı olduğu için sorbeye ilave edilecek şekerin de buna göre dengelenerek eklenmesidir. Bu yüzden sorbe yapılacak meyvenin şeker oranı çok iyi bilinmelidir.

Ayrıca her meyveli sorbeye bir miktar limon suyu eklenmesi de işin lezzet artıran diğer bir püf noktasıdır. Asidite arttığı için bu sayede sorbesi yapılan meyvenin tadı daha çok ön plana çıkar. Sorbe hazırlanırken buz kristalleri oluşur, bu buz kristalleri ne kadar küçük olursa sorbe de o kadar başarılı sayılır.

Sorbe evde nasıl yapılır?

Sorbe yapımı için; toz şeker ve suyu derin bir tencereye aktarın. Toz şeker eriyene kadar karıştırdığınız şerbet karışımını kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Şurup kıvamına gelen şerbet karışımını ocaktan alıp oda ısısında soğumaya bırakın

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)