Son Dakika Haberler

Sırbistan ve Kosova arasında gerilim yeniden tırmanıyor

Sırbistan ve Kosova arasında gerilim yeniden tırmanıyor
Okunma : Yorum Yap

Kosova polisi, Kosova’nın kuzeyindeki Kuzey Mitrovica ve Zveçan belediyelerinde Sırpların iki yeni barikat kurduğunu açıkladı.

Sırbistan ve Kosova arasında gerilim yeniden tırmanıyor

Kosova polisinden yapılan açıklamada, “Ülkenin kuzeyinde gece boyunca suçlu gruplar barikatlar kurarak serbest dolaşım özgürlüğünü daha da engellemeye devam ediyor. Resmi bilgilere göre, ağır vasıtaların olduğu iki barikat daha kuruldu.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği (AB) ve NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü’nün (KFOR) Kosova topraklarında hareket özgürlüğünü engelleyen barikatların kaldırılması yönündeki çağrılarına rağmen Sırplar, Kuzey Mitrovica’daki Boşnak Mahallesi yakınında ve Zveçan’da yeni barikatlar kurdu.

Kuzey Mitrovica’daki Boşnak Mahallesi, Sırp, Arnavut, Boşnak ve Türklerin bir arada yaşadığı çok etnikli bir semt olarak biliniyor. Mahalleden geçen yol, barikatlar kurulmadan önce Mitrovica’nın kuzey ile güneyini bağlıyordu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, KFOR ve EULEX’in barikatları kaldırmaması durumunda, barikatların birkaç gün içerisinde Kosova polisi tarafından kaldırılacağını açıklamıştı.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)