Son Dakika Haberler

Serebellum nedir? Serebellum görevleri nelerdir?

Serebellum nedir? Serebellum görevleri nelerdir?
Okunma : Yorum Yap

Vestibüler çekirdeklerden ve periferik  vestibüler sistemden bilgi alır. Reflekslerin düzenlenmesinden sorumludur. VSR’nin bitmesi için gerekli inhibitör aktiviteyi başlatır. Görsel performans için oküler refleksleri düzenler. Peki… Serebellum nedir? Serebellum görevleri nelerdir?

Serebellum

SEREBELLUM NEDİR

•Serebellum, vücut postürüne katkıda bulunurken;

Çekirdeklerden gelen uyarıları alır. Lateral ve medial vestibüler.

Beyin sapı; vestibüler çekirdeklerin üstünden kesildiğinde, vestibulospinal yolun uyarıcı aktivitesi üst merkezler (özellikle serebellum) tarafından inhibe edilemez hale gelir.  İstemsiz kasılmalar görülür.

SEREBELLUM GÖREVLERİ

• Serebellum, vestibüler çekirdeklerden ana bilgiyi almış olsa da asıl kaynak kendisidir.

Serebellum, vestibüler reflekslerin oluşumu için gerekli değildir ancak reflekslerin düzenlenmesi ve etkili olabilmesi için gereklidir.

Serebellumun, vestibüler efferentlerden doğrudan bilgi alan kısmı vestibulocerebellum olarak adlandırılır.

Serebellum görevleri nelerdir?

*Flocculus

*Nodulus   

Hasarı SSK (dinamik denge) problemleri

Uvula
Hasarı  Otolit organ (statik denge) problemleri

serebellum nedir?
serebellum nedir?

 

Serebellum nedir?
Serebellum nedir?

serebellum nedir? serebellum görevleri nelerdir?

BEYNİN DÖRT LOBU

Frontal lob, beynin önünde ve üstünde bulunur. Planlama, karar verme, karar verme, dürtü kontrolü ve dikkat gibi insani düşünme ve davranışların en üst düzeylerinden sorumludur.

Pariyetal lob, frontal lobun arkasında bulunur. Bu lob duyusal bilgiyi alır ve bireyin çevrelerindeki konumlarını anlamasına yardımcı olur.

Temporal lob, beynin alt cephesinde. Bu lobun görsel hafıza, dil ve duygu ile güçlü bağları vardır.

Son olarak oksipital lob, beynin arkasında yer alır. Oksipital lob, gözlerden gelen görsel girdileri işler.

Beyincik bölgesi zarar görmüş insanların koordinasyon bozuklukları yaşadığını bilinmekle beraber dengesiz yürüdüklerini, akıcı konuşamadıklarını ve yeme gibi motor görevlerde zorlandıkları da biliniyor.

Beyincik aynı zamanda alkole de oldukça duyarlı ve bu da alkol aldığımızda sendelememizin ve dengemizi kaybetmemizin nedenlerinden birisidir. Çünkü serebellum, alkol dolayısıyla etkilenen nöronlarının iyi çalışamaması dolayısıyla hareketi düzenleyen devrenin sonundaki kalite kontrolünü gerektiği gibi gerçekleştiremez hale gelir. Diğer bozulan yeti ve davranışlarımız için de aynı kalite kontrol mekanizması çöküşü sorumlu tutulabilir.

Beyincik, beyin sapının arkasında, beynin arka ve alt kısmında yer alan bölgedir. Beyincik de dahil olmak üzere, hareket ve koordinasyon ile ilgili çeşitli işlevlere sahipti

İnen MLF ve Çıkan MLF nedir? TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)