Son Dakika Haberler

Şamil Basayev kimdir? Çeçen Lider Şamil Basayev

Şamil Basayev kimdir? Çeçen Lider Şamil Basayev
Okunma : Yorum Yap

Çeçen direniş lideri ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti silahlı kuvvetleri komutanı olarak bilinen Şamil Salmanoviç Basayev, 10 Temmuz 2006 tarihinde hayatını kaybetmişti. Çeçenistan’ın Vedeno bölgesi’nde dünyaya gelen Basayev’in hayatı ve ölüm nedeni gibi bilgiler merak konusu oldu.

ŞAMİL BASAYEV KİMDİR?

Şamil Salmanoviç Basayev, 14 Ocak 1965 tarihinde dünyaya gelmiş ve 10 Temmuz 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Çeçen direniş lideridir ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti silahlı kuvvetleri komutanı olarak bilinmektedir.

Daha önce Dağıstan İmam’ı olarak da görev alan Basayev; daha sonra İslam Şurası tarafından askeri emir ilan edilmiş ve Dağıstan bölgesinde bir İslam Devleti kurmak için cihat ilan etmiştir. Emrinde bulunan Çeçen ayrılıkçılar ve mücahitlerle birlikte Rus güvenlik güçlerine karşı savaşmıştır.

Çeçen Komutan’ın Muhteşem Mücadelesi

1992 yılında Cevher Dudayev ‘in emri ile Abhazya’ya gönderildi. Tüm Kafkas halkının beraber mücadele etmesi gerektiğine inanıldığı için Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi.

1994 yılında Ruslar’ın Çeçenistan ‘ı işgal etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline gelen Şamil Basayev neredeyse üretilen her silahı ustaca kullanabilmesi, savaş alanındaki üstün zekası ve izzetli duruşu ile Rusların kalplerine korku saldı. Rus temsilcilerin iki saat içinde almayı planladıkları bölge Çeçen komutanlarının muhteşem başarısı ile tarihe geçecek bir mücadele örneğine dönüştü. Ancak savaşta dahi cesur olmayan düşmanlar başarısızlığı kabullenemeyince iyice acımasız bir strateji ile asker-sivil ayrımı yapmadan Çeçenistan’ı bomba yağmuruna tuttu.

Rus istihbarat servisi ( KGB ) tarafından aranan listelerin en başına konan Çeçen Komutan ‘ın ailesinin yaşadığı ev bombalanarak 11 kişi öldürüldü.

Ben Halkımın Özgürlüğü için Savaşıyorum!

“O gün 300 Rus askeri öldürdüm. Üç helikopter düşürdüm. Onlar bize saldırdıklarında ilk olarak hastaneleri, doğumevlerini ve petrol kuyularını vuruyorlardı. Biz zorunlu olduğumuz için hastaneye girdik. Onlar burada gelip yaşlıları çoluk-çocuğu öldürürlerken dünya neredeydi? Onlara niye terörist demediler? Bugün bana terörist demeleri umurumda değil. Benim ne yaptığımı Allah biliyor. Ben halkım için savaşıyorum. İnsanların ne düşündükleri umurumda değil.”

Yaşanan olayda birçok sivilin hayatını hiçe saydığı için Rusya itibar kaybetmiş ve birçok bakan da istifa etmiştir.

Rus güvenlik güçlerine saldırılarının yanında, Rus sivillerin de meşru birer hedef olduğunu ifade eden Basayev, Rusya’da sivil ve idari hedeflere karşı çeşitli saldırılar düzenlemiştir. Lideri olduğu Riyad-us Saliheen örgütü ve emrinde bulunan mücahitler tarafından Beslan Katliamı, Ahmet Kadirov suikastı ve yolcu uçaklarına karşı bombalı saldırılar yapılmıştır. El-Kaide ile de yakın ilişkisi olduğu ifade edilen Basayev, 2006 senesinde İnguşetya’da yapılacak bir saldırıya giderken, içerisinde yer aldığı kamyonetteki dinamitlerin patlaması sonucu ölmüştür.

Rusların tarafı Basayev’in kendileri tarafından öldürüldüğünü öne sürmektedir. Bazı uzmanlar ise, Basayev’in ölümünün dikkatsizlik ile beraber patlayıcıların patlaması sonucu gerçekleşmiş olabileceğini söylemekte.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)