Son Dakika Haberler

Şaban ayı ne zaman başlıyor? Şaban ayının önemi nedir?

Şaban ayı ne zaman başlıyor? Şaban ayının önemi nedir?
Okunma : Yorum Yap

Şaban ayı ne zaman başlıyor? Şaban ayının önemi nedir? Recep, Şaban Ramazan ayları 2022 yılında hangi günlere denk geliyor? Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni yıldaki önemli günlerin tarihlerini resmi internet adresinden yayınladı.

ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ŞABAN AYI NEDİR?

Şaban ayı, Hicrî yılın sekizinci ayıdır. Sözlükte “dağılmak, gruplara ayrılmak” anlamındaki şa‘b kökünden türeyen Şa‘bân kamerî yılın Receb‘den sonra, Ramazan‘dan önce gelen sekizinci ayının adıdır ve dinî gelenekte önemli bir yeri olan Üç Aylar‘ın ikincisidir.

ŞABAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam diğer aylara göre bu ayda daha çok ibadet ve taatte bulunurlardı. “Şaban benim ayımdır.”“Şaban günahları temizleyendir” buyurarak kadrini yüceltirdi..

ŞABAN AYINDA ORUÇ NE ZAMAN TUTULUR?

Bu rivayetler sebebiyle Şaban ayında oruç tutulması mendup olmakla birlikte Hz. Âişe’den nakledilen, Resûl-i Ekrem’in Ramazan ayından başka hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği şeklindeki rivayeti yanında (Buhârî, “Śavm”, 52; Müslim, “Śıyâm”, 176-177) oruç tutmanın farz olduğu Ramazan ayına şevkle girmeyi zorlaştıracağı için Şaban’ın on beşinden sonra orucun azaltılması veya terkedilmesi tavsiye edilmiştir..

ŞABAN AYININ 15.GECESİ 2022

Üç ayların ikincisi Şaban ayı, 2022 yılında 4 Mart Cuma günü başlayıp 1 Nisan Cuma gününe kadar devam edecek. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) bu ay için “Benim ayımdır” tanımında bulunmuştur. Her biri ayrı öneme sahip Şaban ayında da bir kandil günü yer alıyor.

Berat Kandili, 2022 yılında 17 Mart Perşembe gününe denk geliyor. Berat Kandili günü oruç tutulabilir; tevbe istiğfar edilebilir, salavat getirilebilir ve namaz kılınabilir. İşte, Berat gecesinde kılınacak namaza dair merak edilenler…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)