Son Dakika Haberler

Rusya Ukrayna son durum

Rusya Ukrayna son durum
Okunma : Yorum Yap

Rusya Ukrayna son durum….Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Putin, ‘Dış güçlere seslenmek istiyorum. Kim Rusya’ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecek’ dedi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ‘Rus işgali başladı’ dedi.

RUSYA UKRAYNA SON DURUM

Daha sonra yapılan açıklamada ‘Rus donanması denizlerden çıkartma yapıyor’ denildi. Putin’in açıklamalarından hemen sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev ve doğu liman kenti Mariupol’da patlamalar meydana geldi. Kiev’de siren sesleri duyulurken halk kenti terk etmeye çalışıyor. İşte bölgeden dakika dakika gelişmeler…
Rusya – Ukrayna savaşı Putin’in TSİ 6.00’da verdiği emir ile başladı. Çatışma haberlerinin geldiği bölgeden dakika dakika son gelişmeler şu şekilde…

12.03: Belarus lideri Lukashenko, Ukrayna’daki ‘tam ölçekli çatışmanın’ müzakerelerle önlenebileceğini söyledi.

11.54: Litvanya Cumhurbaşkanı Olağanüstü Hal Bildirgesini İmzaladı

11.50: Ukrayna ülkenin doğusunda 50 Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Açıklamada 6 tane de Rus uçağının düşürüldüğü bilgisine yer verildi.

Silahlı Kuvvetler Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Shchastya kontrol altında. 50 Rus işgalci öldürüldü. Kramatorsk bölgesinde bir Rus uçağı daha imha edildi. Bununla birlikte imha edilen uçak sayısı altıya yükseldi’ denildi.

11.44: Ukrayna lideri orduya ‘düşmana maksimum zarar verin’ talimatı verdi

11.36: Ukrayna Sınır Güvenliği, Rus tanklarının Luhansk bölgesinden sınırı geçtiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Rus tankları sıra halinde Luhansk bölgesindeki Krasna Talivka, Milove ve Horodyshche’den girdi. Askeri çatışmalar bu bölgelere doğru devam ediyor. Sınır birlikleri ve Ukrayna silahlı kuvvetleri savunmaya devam ediyor.” denildi.

11.35: Ukrayna Savunma Bakanı, eli silah tutan herkesi cepheye çağırdı.

11.30: Belarus lideri Ukrayna’daki askeri operasyonda ordusunun yer almadığını açıkladı.

11.10: Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko ‘Topraklarımıza gireni vuracağız. Binlerce Ukrayna ve Rus askeri ölür. Siz Rus halkı yaklaşan trajediyi durdurabilirsiniz. Rus elitler, sanatçılar, ressamlar susmayın. Ukrayna, Rusya değildir ve Rusya’nın düşmanı da değildir. Bize rahat, barış içinde yaşama imkanı verin. Putin’i durdurun’ dedi.

10.58: Çin’den yapılan açıklamada ‘Çin ABD’nin aksine, herhangi bir çatışmada savaşan taraflara asla silah sağlamayacak’ ifadesine yer verildi.

10.57: Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında ‘Ukrayna kentlerine saldırı düzenlemiyoruz’ denildi.

10.32: Ukrayna Rus saldırısında en az 8 can kaybı yaşandığını duyurdu. Saldırılarda 9 kişinin de yaralandığı belirtildi.

09.48: Belarus lideri Lukaşenko, ordu kurmaylarıyla olağanüstü toplantı düzenledi

09.46: Ukrayna’daki ayrılıkçı Luhanks yönetimi, Ukrayna’ya karşı saldırı başlattıklarını duyurdu.

09.44: Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı ‘Bombardımanlar Ukrayna geneline yayılmış durumda, Kiev Bölgesi’nde 1 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı’ dedi.

09.41: Ukrayna lideri Zelenski, ‘Liderlerle görüşmelere devam ediyorum. Katar Emiri’nden destek aldık’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)