Son Dakika Haberler

Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili faziletleri

Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili faziletleri
Okunma : 1 Yorum

Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili faziletleri… Müslümanlar her yıl üç ayları büyük bir heyecanla bekliyorlar.

Regaip kandilinin özelliği nedir?

Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. … Recep ayına ‘tövbe’ ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili’nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

REGAİB KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi… Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi…

İstek, arzu ve beğenmedir rağbet… İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

REGAİB NE DEMEK?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

YORUMLAR (1)

  1. Regaib kandilinde kaç rekat namaz kılınır? » Habernett – Habernett diyorki:

    […] Regaip Kandili için namaz kılmak isteyenler, akşamla yatsı arasında Regaib namazını kılmalılardır. Regaip Kandili’nde hacet namazı 12 rekat olarak kılınır. Hacet namazını Kadir Suresi ile olduğu gibi Ayetel Kürsi ile de kılınabilir. […]