Son Dakika Haberler

Ramazan Ayında Sağlıklı beslenme önerileri ve Kalori Dengesi Nasıldır?

Ramazan Ayında Sağlıklı beslenme önerileri ve Kalori Dengesi Nasıldır?
Okunma : Yorum Yap

 

RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ VE KALORİ DENGESİ NASILDIR?

Sağlıklı beslenmek bazı insanlar için zor bir iştir. Bu besinlerin kalorilerini takip etmek,kaliteli besinlerin  vücuda göre analizini yapmak ve en besleyici gıdaları belirlemek kolay değildir.

1.Çeşitli beslenin ve çok yemeyin 

Sağlıklı ve eksiksiz bir diyet programından yararlanmanın en keyifli örneklerinden birisi ise porsiyonları küçültüp çeşit çeşit yemekten geçer.

Tabi ki aynı zamanda yediğimiz besinlerin kalori hesaplamasını yapmadan da geçmeyelim.Yani her gün aynı besinleri tüketmek yerine farklı öğünlerle gününüzü çeşitlendirip bu işi zevkli bir hale getirin. Günde 3,4 öğün büyük porsiyonlarla beslenmek yerine küçük porsiyonlarla daha fazla beslenmek sindirim sisteminin devamlı çalışması açısından oldukça önemlidir.

ol s Habernet

2.Yağı Kesmeyin 

İnsanların yanlış olarak bildiği algılardan biride yağlı besinleri kesmesidir.Yağlı gıdaların yüksek kalorili olduğu bilinse de yağlı gıdaları kesmek doğru değildir. ,

Vücudumuzun belli bir yağ türlerine ihtiyaç duyar ve bu yağların depolanması vücutta zararlı olan yağların atılmasına yardımcı olur.

Omega 3 yağ asitleri bunlardan biridir ve zeytinyağı,avokado,yağlı balıklar tüketilmesi gereken yağlar içinde yer alır.

3.Hayvan temelli proteinleri daha az tüketin

Düzgün çalışan bir siniri sistemi ve kas kütlesinin korunması açısından günlük bazla yeterli kaloride protein alınması oldukça önemlidir.

Hayvan proteinleri kolay ulaşılması ve lezzetli gelmesine rağmen bunların yerine sebze temelli protein gıdaların tüketilmesini öneriyoruz.

Hayvan proteinleri daha fazla yağ içerdiğinden dolayı sindirimi zordur ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Bitki temelli proteinler ise bakteri florasını yeniden üretmeye yarımcı olan lif,antioksidan ve diğer besimleri içerir.

pş s Habernet

4.Şeker tüketiminizi sınırlandırın

Şeker,metabolik bozuklukların başlıca nedenlerindendir ve tatlı bir zehirdir. Bilim insanları tarafında da birçok kanser ile ilişiği olduğu ispatlanmıştır.

Tatlı bir zehir olduğu gibi doz açısından bağımlılık yapması kötü bir durumdur. Dozunun giderek artması,ne kadar tüketirseniz şekere o kadar çok ihtiyaç duymanıza sebep olacaktır.

5.Tuz alımını azaltın

Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve birçok hastalığın sebebi olarak bilinmektedir.

Tuz yerine bazı otlar tüketilmesi besinlerin tat algısını değiştirme açısından oldukça önemlidir ve tuzu azaltmada sizlere oldukça yardımcı olacak bir durumdur.

6.Daha fazla su tüketin

Su,vücudumuzun nemli kalmasını ve sistemlerimizin çalışması için en önemli ihtiyaçlardandır. Uzmanlara göre günde en az 8 bardak su tüketimi önerilmektedir.

7.Organik gıdaları seçin

Organik gıdalar besin değerlerinin %100’ünü taşırlar ve işlenmemiş olmaları kimyasal ilaçlara maruz kalmamış olmaları tüketiciler açısından oldukça önemlidir.Kalori hesaplama besin değerini ölçme bakımından detaylı analiz ve sağlıklı besin için oldukça öenmlidir.

üi s Habernet

8.Çiğ meyve ve sebze tüketin

Çiğ meyve ve sebze tüketmek vücudunuzda detoks süreçlerini etkilemek açısından önemlidir. Çiğ meyve ve sebze tüketmek sindirim sisteminizi geliştirmenize,kilo vermenize önemli destek sağlar.

Turplu lahana sarması malzemeleri neler? Turplu lahana sarması

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)