Son Dakika Haberler

Prof. Dr. Naci Görür: Kandilli Rasathanesi’nin uyarısı dikkate alınmalı

Prof. Dr. Naci Görür: Kandilli Rasathanesi’nin uyarısı dikkate alınmalı
Okunma : Yorum Yap

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından İstanbul’da beklenen olası depreme ilişkin yürütülen çalışmalarda elde edilen bulguları paylaşan Kandilli Rasathanesi yöneticilerinin yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Kandilli Rasathanesi yöneticileri, yapılan incelemelerde Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığını belirterek, deprem riskinin bu bölümde yüksek olduğunu belirtmişti.

Rasathanesi yöneticileri, ‘olası kırılma beklenen alan’ olarak, Orta Marmara olarak adlandırılan bu hattın öne çıktığını vurgulamıştı.

“KANDİLLİ’NİN SÖYLEDİKLERİ DOĞRUDUR VE ÖNEMSENMELİDİR”

Ünlü deprem bilimci Prof. Dr Naci Görür, Kandilli Rasathanesi yöneticilerinin yaptığı açıklamayı Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi.

Görür yaptığı açıklamada, ”Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor. Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum. Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)