Son Dakika Haberler

Perikondrium nedir?

Perikondrium nedir?
Okunma : Yorum Yap

3 tür kıkırdak arasında en sık rastlanan ve en fazla incelenmiş olan, hiyalin kıkırdakdır.  Taze hiyalin kıkırdak mavimsi beyaz renkte olup ışığı yarı geçirgendir.  Embriyoda kıkırdağın kemik tarafından işgal edilişine kadar, geçici olarak iskelet görevini yapar. Peki Perikondrium nedir?

Büyümekte olan uzun kemiklerin diyafizleri ile epifizleri arasında, kemiğin uzamasından sorumlu olan epifizyal plak, hiyalin kıkırdaktan yapılmıştır.  Yetişkin memelilerde hiyalin kıkırdak hareketli eklem yüzeylerinde, büyük solunum yolları duvarlarında (burun, larenks, trakea, bronşlar) ve kaburgaların sternuma bağlandıkları ventral uçlarda bulunur

• Hiyalin

• Elastik

• Fibröz

• Bunlar arasında hiyalin kıkırdak en sık rastlanan türdür ve matriksindeki kollajenin çoğunluğu tip II kollajendir.  Daha esnek ve bükülebilir olan elastik kıkırdağın matriksinde tip II kollajene ek olarak bol miktarda elastik lif vardır.

Üçüncü tür olan fibröz kıkırdak ise vücudun bütün zorlamalarla karşı karşıya kaldığı yerler ile ağırlık taşıyan bölgelerinde yoğun bir ağ şeklinde örülmüş tip I kollajen lifleri içeren bir matriksle karakterizedir.

PERİKONDRİUM NEDİR?

Eklem kıkırdakları dışında bütün hiyalin kıkırdaklar perikondrium adı verilen kıkırdak büyümesi ve bakımı için şart olan, yoğun bağ dokusundan yapılı bir tabaka ile örtülüdür. 

Perikondrium Tip I kollajen liflerden zengin ve çok sayıda fibroblast içerir. Perikondriumun iç tabakasındaki hücreler fibroblasta benzemelerine karşın kondroblasttır. Kolaylıkla farklılaşarak kondrositleri oluşturabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)