Son Dakika Haberler

Paranoid nedir? Paranoid hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Paranoid nedir? Paranoid hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisi
Okunma : Yorum Yap

Paranoid bozukluğu olan kişilerin köklü bir rahatsızlığı vardır ve uzun sürecek bir tedavi ile hastalık en aza indirgenebilir. Paranoid nedir? Paranoid hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

PARANOİD BOZUKLUK NEDİR?

Kişilik kelimesi, kökleşmiş köklü davranış kalıplarını ve bireylerin kendilerini ve dünyalarını nasıl algıladıklarını, ilgili olduklarını ve düşündüklerini açıklar. Kişilik özellikleri, kişiliğin göze çarpan özellikleridir ve belirli kişilik özellikleri stilleri kişilerarası sorunlara neden olabilir, ancak mutlaka patolojik değildir. Kişilik bozuklukları, bireyin kültürünün beklentilerinden belirgin bir şekilde sapan içsel deneyim ve davranış kalıplarıdır. İşlevsel veya içsel sıkıntıda önemli bir bozulmaya neden olması için sert, esnek ve uyumsuz olmalı ve yeterli ciddiyet göstermelidirler.

NEDEN OLUR?

Kesin nedeni bilinmemektedir, ancak muhtemelen biyolojik ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonunu içerir. Şizofreni ve sanrısal bozuklukla yakın akrabaları olan kişilerde daha yaygın olması, iki hastalık arasında (ailede akabilir) genetik bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ayrıca fiziksel veya duygusal travma dahil olmak üzere erken çocukluk deneyimlerinin gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Başkalarının taahhüdüne, sadakatine veya güvenilirliğine şüphe et, başkalarının onları sömürdüğünü veya aldattığına inanıyorum.

– Başkalarına güvenmek veya kişisel bilgileri ifşa etmek konusunda isteksizdir, çünkü bilgilerin kendilerine karşı kullanılmasından korkuyorlar.

– Affetmez ve kin tutun.

– Aşırı duyarlılar ve zayıf eleştiriler alıyorlar.

– Masum açıklamalarda veya başkalarının gündelik görünüşünde gizli anlamları okuyun.

– Karakterlerine, başkalarına görünmeyen saldırıları algılamak; genellikle öfkeyle tepki verirler ve misilleme yapmak için hızlıdırlar.

– Sebepsiz olarak, eşlerinin veya sevgililerinin sadakatsizlik etmediğine dair sürekli şüpheleri var.

– Diğerleriyle ilişkilerinde genellikle soğuk ve uzak olurlar ve ihanete uğramamak için kontrol ve kıskanç hale gelebilirler.

-Sorunların veya çatışmaların içindeki rollerini her zaman haklı olduklarına inanmak suretiyle göremiyorum.

– Rahatlamakta zorluk çek.

-Düşman, inatçı ve tartışmacı.

– Başkalarının, özellikle de farklı kültürel gruplardan olanların olumsuz klişelerini geliştirme eğilimindedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)