Son Dakika Haberler

Pandora Papers Nedir?

Pandora Papers Nedir?
Okunma : Yorum Yap

Pandora Papers olarak adlandırılan gizli finansal bilgiler bir çok belge ile basına sızdı. DW’nin aktardığına göre 35 ülke liderinin, 336 politikacı ve kamu görevlilerinin vergi cennetlerinde şirket kurduğu belgelerde yer alıyor.

Pandora Papers Nedir?

2016 yılında sızan Panama Belgeleri’nden sonra büyük bir sızıntı… Pandora Belgeleri, 3 Ekim 2021’den itibaren Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayınlanan 11,9 milyon sızdırılmış belgedir (2,9 terabayt veri içerir). ICIJ’in haber kuruluşları, belge sızıntısını, Panama, İsviçre ve BAE gibi ülkelerdeki 14 finansal hizmet şirketinden belgeler, resimler, e-postalar ve elektronik tablolar içeren, şimdiye kadarki en kapsamlı finansal gizlilik ifşası olarak nitelendirdi. 11.5 milyon gizli belgeye sahip olan Panama Belgeleri 2016’da yayımlanan bir önceki raporu geride bıraktı. Haberlere göre, tahmini 32 trilyon ABD doları (gayrimenkul, sanat eseri ve mücevher gibi parasal olmayan değerli eşyalar hariç) vergilendirilmekten gizlenebilir.

35 ÜLKE LİDERİ PANDORA’DA

DW’nin aktardığına göre 35 ülke liderinin, 336 politikacı ve kamu görevlilerinin vergi cennetlerinde şirket kurduğu belgelerde yer alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera’nın çocuğu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in denizaşırı ilişkileri belgelerde yer alıyor.

ESKİ IMF BAŞKANI DA…

Belgeler Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski direktِörü Dominique Strauss-Kahn ve Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, Brezilya Maliye Bakanı Paulo Guedes ve Pakistan Maliye Bakanı Shaukat Rarin gibi finans çevrelerinin yakından tanıdığı tanıdığı isimlerin de offshore kervanına dahil olduğunu gösteriyor.

sanatçıların adı geçiyor. Kolombiyalı şarkıcı Shakira, Alman top model Claudia Schiffer, müziğin efsaneleri Julio Iglesias, Ringo Starr ve Elton John bu isimlerden.

Belgelerde İtalya Milli Takımı’nın teknik direktörü Roberto Mancini, Arjantinli futbolcu Angel di Maria, Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola’nın da varlıklarını offshore firmalara taşımış isimler arasında görülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)