Son Dakika Haberler

Ösym sitesi çöktü mü? ÖSYM sayfası neden açılmıyor 2020?

Ösym sitesi çöktü mü? ÖSYM sayfası neden açılmıyor 2020?
Okunma : Yorum Yap

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih  sonuçlarını öğrenmek isteyenler  https://ais.osym.gov.tr adresine girmeye çalışıyor. Peki, Ösym sitesi çöktü mü? ÖSYM sayfası neden açılmıyor 2020?

ÖSYM SİTESİ ÇÖKTÜ MÜ?

ÖSYM web sitesi yaşanan yoğunluktan dolayı açılmıyor. https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş yapanlar “Bu siteye ulaşılamıyor.” ya da uzun bir bekleyiş içine giriyor. Geçtiğimiz dönemlerde bazı devlet kurumlarında aynı problem yaşanmıştı. Ani yüklenmeler sonucu meydana gelen sorun yoğunluğun geçmesi ile kendiliğinden düzelebiliyor.

SYM s Habernet

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi, Sınav İşlemlerinin yoğun olduğu zamanlarda açılmıyor gibi gözükebilir. Ancak yoğunluktan kaynaklanan bu durum geçicidir yapmanız gereken, sayfayı birkaç kez yenileyerek tekrar ÖSYM Girişini denemektir.

YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

2020 YKS tercih sonuçları sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra sorgulanabilecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

YKS TERCİHLERİ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

YKS tercihleri 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak.

Adaylar, YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

ADAY İŞLEMLERİNİ YAPMAK İSTEYENLER 

Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmak için Siteye Giriş bölümündeki T.C. Kimlik / Y.U. Numarası alanına T.C. Kimlik / Y.U. Numaranızı, Şifre alanına da size verilmiş olan şifreyi eksiksiz girerek Bağlan düğmesine basınız.

T.C. vatandaşı olup da T.C. Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız kimliğinizden bakabilir yada T.C. Kimlik / Y.U. Numarası alanının yanında yer alan “T.C. Kimlik Numarası Bul” düğmesini kullanarak T.C. Kimlik Numarası Sorgulama sayfasına ulaşabilir ve T.C. Kimlik Numaranızı sorgulayabilirsiniz.

Yabancı uyruklu , KKTC uyruklu veya Uyruksuz olup, ÖSYM’den daha önce Y.U. Numarası almamış iseniz T.C. Kimlik / Y.U. Numarası alanının yanında yer alan “Y.U. Numarası Edin” düğmesini kullanarak Y.U. Numarası alınız.

İlk kez Aiş Girişi yapacak olan adaylar, Aday İşlemleri Sistemi’ne kayıt işlemleri sonunda aldıkları Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgesinin üzerinde yer alan Aday İnternet Şifresi ile giriş yapacaklardır.

Aday İşlemleri Sistemi’nde daha önceden şifreniz yoksa Aday İşlemleri Sistemine Giriş’de bulunan “Şifre Edin” bağlantısını takip ederek şifre alabilirsiniz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)