Son Dakika Haberler

Oruç diyeti nasıl yapılır?

Oruç diyeti nasıl yapılır?
Okunma : Yorum Yap

Sağlıklı beslenmek bazı insanlar için zor bir iştir. Bu besinlerin kalorilerini takip etmek,kaliteli besinlerin  vücuda göre analizini yapmak ve belirli aralıklarla vücudu aç bırakmak bu haftada bir-iki veya günde bir kaç saat olarak da yapılabilir. Ramazan ayının girmesiyle beraber oruç diyeti biçilmez bir kaftan olarak karşımıza çıkıyor.

ORUÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Hayvan temelli proteinleri daha az tüketin

Düzgün çalışan bir siniri sistemi ve kas kütlesinin korunması açısından günlük bazla yeterli kaloride protein alınması oldukça önemlidir.

Hayvan proteinleri kolay ulaşılması ve lezzetli gelmesine rağmen bunların yerine sebze temelli protein gıdaların tüketilmesini öneriyoruz.

Hayvan proteinleri daha fazla yağ içerdiğinden dolayı sindirimi zordur ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Bitki temelli proteinler ise bakteri florasını yeniden üretmeye yarımcı olan lif,antioksidan ve diğer besimleri içerir.

Tuz alımını azaltın

Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve birçok hastalığın sebebi olarak bilinmektedir.

Tuz yerine bazı otlar tüketilmesi besinlerin tat algısını değiştirme açısından oldukça önemlidir ve tuzu azaltmada sizlere oldukça yardımcı olacak bir durumdur.

Daha fazla su tüketin

Su,vücudumuzun nemli kalmasını ve sistemlerimizin çalışması için en önemli ihtiyaçlardandır. Uzmanlara göre günde en az 8 bardak su tüketimi önerilmektedir.Vücudu aç bırakıp bol su tüketimi ile sindirimi güçlendirmeliyiz.

Organik gıdaları seçin

Organik gıdalar besin değerlerinin %100’ünü taşırlar ve işlenmemiş olmaları kimyasal ilaçlara maruz kalmamış olmaları tüketiciler açısından oldukça önemlidir.Kalori hesaplama besin değerini ölçme bakımından detaylı analiz ve sağlıklı besin için oldukça önemlidir.

Çiğ meyve ve sebze tüketin

Çiğ meyve ve sebze tüketmek vücudunuzda detoks süreçlerini etkilemek açısından önemlidir. Çiğ meyve ve sebze tüketmek sindirim sisteminizi geliştirmenize,kilo vermenize önemli destek sağlar.

Vücudu aç bırakın ve çeşit beslenin

Sağlıklı ve eksiksiz bir diyet programından yararlanmanın en keyifli örneklerinden birisi ise porsiyonları küçültüp çeşit çeşit yemekten geçer.

Tabi ki aynı zamanda yediğimiz besinlerin kalori hesaplamasını yapmadan da geçmeyelim.Yani her gün aynı besinleri tüketmek yerine farklı öğünlerle gününüzü çeşitlendirip bu işi zevkli bir hale getirin. Günde 3,4 öğün büyük porsiyonlarla beslenmek yerine küçük porsiyonlarla daha fazla beslenmek sindirim sisteminin devamlı çalışması açısından oldukça önemlidir.

Bayram Namazı Evde Tek Kılınır mı? Bayram Adabı Nasıldır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)