Son Dakika Haberler

Nükleer Pil Ne işe yarar? Nükleer Pil nedir?

Nükleer Pil Ne işe yarar? Nükleer Pil nedir?
Okunma : Yorum Yap

Nükleer pil nedir? Nükleer pil ne işe yarar?  Nükleer pil teknolojisi, elektrik üretmek için radyoaktif izotopların atom çekirdeklerinin kendiliğinden bozunmasına bağlıdır. Nükleer pilin avantajlarından biri, hidrojen yakıt pillerinden yaklaşık on kat ve elektrokimyasal pillerden bin kat daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasıdır.

NÜKLEER PİL NEDİR?

Nükleer Pil nedir? Enerji dönüştürme durumlarına göre nükleer piller ikiye ayrılmaktadır. Bunlar termal dönüştürücüler ve termal olmayan dönüştürücülerdir. Termal olan dönüştürücüler, nükleer bozulmanın ürettiği ısıyı alarak bir kısmını elektriğe dönüştürür. Termal olmayan dönüştürücüler ise; ısıya dönüşmeden önce doğrudan yayılan radyasyondan enerji çekerler.

Bir nükleer pilin çalışmaya başlaması biraz yatırım gerektirebilir fakat son derece uzun ömürlüdür ve düşük bakım ve çalıştırma maliyetlerine sahiptir. Bilim adamlarının dikkatini çeken nükleer pil alanındaki araştırma faaliyetleri son dönemlerde oldukça hızlanmıştır.

nukleer pil s Habernet

Askeri ve ticari uygulamalar dahil olmak üzere birçok uygulama için güvenli bir olanak sağlayan nükleer pil teknolojisi, zorlu çevre koşulları altında bile çalışmasını sürdürebilir. Bu piller yapılan deneylerde, geniş bir sıcaklık aralığı altında, düşük güç uygulamasında bile yüksek enerji yoğunluğu göstermiştir.

NÜKLEER PİL NE İŞE YARAR

Ne işe yarar?Nükleer pilin tıbbi uygulamalar için umut olduğu düşünülmekte. Son teknoloji ürünü kalp pillerinin çoğu 10 santimetre küpün üzerinde boyutlarda ve yaklaşık 10 mikrowatt güç gerektirmekte. Bu nükleer pillerin, tasarım ve boyutlarında herhangi bir değişiklik olmadan bu cihazlara güç sağlamada kullanılabileceği anlamına geliyor. Değiştirilmesi ve bakımının yapılması gerekmeyen kalıcı kalp pilleri hastaların yaşam kalitesini arttıracaktır.

Uzay endüstrisi de kompakt nükleer pillerden büyük ölçüde faydalanma yolunda. Nükleer Pil ne işe yarar? Özellikle, uzay aracı içi entegre güç kaynağı sistemlerine sahip otonom birimler için nükleer pil teknolojisine güveniliyor. Nükleer pilin çok çeşitli sıcaklıklarda çalışabilir olması da onu uzay aracına güç sağlayacak ideal bir malzeme haline getiriyor.

Araştırmacılar, nükleer pillerle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde nano yapı fiziği ve kimya bölümü başkanı olan Vladimir Blank, bu konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: ‘’ Şimdiye kadar nükleer pil konusunda elde edilen sonuçlar oldukça dikkat çekici. Bütün bu gelişmeler tıp ve uzay teknolojisi için kullanılabilir. Ancak biz insanlık olarak bununla yetinmeyip daha fazlasını yapmayı planlıyoruz.’’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)