Son Dakika Haberler

Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk nasıl öldü?

Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk nasıl öldü?
Okunma : Yorum Yap

Son dönemde dizilerin tarihimizden esinlenerek yapılması tarihteki önemli adamları, sultanların konumunu merak ettirmiştir. Nizamülmülk kimdir? Nizamülmülk nasıl öldü?

NİZAMÜLMÜLK KİMDİR?

Nizamülmülk, Büyük Selçuklu Devleti’nin veziri ve Siyâsetnâme adlı kitabın yazarı olan Fars devlet adamı ve siyaset bilimcisidir. Devlet yönetiminde hayli etkili olan Nizamülmülk’ün vezirliği Alparslan ve Melikşah dönemlerine yayılmıştır. İsmi olan Nizamülmülk devletin düzeni anlamına gelir.

Nizamülmülk, 21 Zılkade 408/10 Nisan 1018 yılında İran’ın, Horasan’da Tus şehrinde doğmuştur. Bu dönemde bu şehir Gazne Devleti idaresinde bulunmaktaydı. İlk devlet görevini Gazneliler sultanları için yapmıştır. Devlet işleriyle ilk olarak Gazne Devleti’nin Horasan valisinin yanında çalışarak başlayıp 1059’da Gazneliler Horasan valisi olmuştur. 1063’den itibaren Selçuklular devletinde Alparslan’ın Belh valisinin yanında devam etti.

xx s Habernet

DERVİŞ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

1064 yılında Büyük Selçuklu Devleti’ne vezir olarak atandı. Alp Arslan (hüküm süresi 1063-1072) ve Melikşah (hüküm süresi 1072-1092) hükümdarlık dönemlerinde bu önemli vezirlik görevinde bulunmuştur. Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında olan Nizamülmülk ismi Abbası halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi.

Nizamülmülk 1092 yılında bir derviş tarafından öldürülmüştür.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)