Son Dakika Haberler

Nft nedir, Ne işe yarar?

Nft nedir, Ne işe yarar?
Okunma : 1 Yorum

Nft nedir, Ne işe yarar? NFT, değiştirilemez jetonlar anlamına gelen İngilizce “non-fungible tokens” adlı kelime grubundan gelmektedir. İnternet ortamında yer alan dijital eserlerin kayıt altına alınması ve bir nevi tescillenmesini sağlayan NFT, birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanmaktadır.

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. NFT, aslında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir. Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.

NFT kavramını normal şartlarda koleksiyon değerine sahip olabilecek bir varlığın dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlamak mümkündür. Mesela 1990’lı yıllarda son derece popüler olan ve koleksiyonları yapılan taso ve futbol kartları, bu varlıklara güzel birer örnek olabilir. NFT’nin dijital para birimlerinden farkı, tüm NFT’lerin birbirinden farklı şekilde tasarlanıyor olmasıdır. Bu özellik, onları özgün ve değiştirilemez kılar.

NFT’leri kullanabileceğiniz alanlar şunlardır:

Oyun,
CryptoKitties evreni,
Dijital sanat,
Farklı diğer uygulamalar.

Yerli ve Yabancı NFT Örnekleri

Bir dijital sanatçı olan Beeple’ın eseri, kendisine ait olan pek çok eserin birleşiminden oluşmuştur. Uzun bir süredir Instagram hesabı üzerinden sanat eserlerini paylaşan Beeple, NFT teknolojisinin tanınması konusunda öncüler arasında yer alır. Mesut Özil’e ait “Geleceğin krampon ve forması” tasarımları da NFT ile satılan eserler arasındadır. ABD merkezli bir uluslararası haber ajansı olan Associated Press de NFT satan ilk haber kuruluşu olarak NFT tarihinde yerini almıştır.

NFT ile ilgili bu alım satımların yanında bir de proje örnekleri vardır. İşte, bazı NFT projeleri:

CryptoCrystal: CryptoCrystal, bir kripto maden oyunudur. Oyunda, Bitcoin ya da Ethereum tarzında madencilik görebilirsiniz. Oyunun kullanıcıları, şirketten kazma adında jeton alarak kristal üretimi yapar.

HyperDragons: HyperDragons, küçük yaratıklar vasıtası ile oynanan bir oyundur. Bu oyunun özelliği başka takımlara ait projeler ile etkileşim kuruyor olmasıdır. Oyun 3 bölüme ayrılır. Bunlar; toplama, üretme ve tüketme şeklindedir. Oyunda tahsil edilebilir NFT’nin iş modeli mevcuttur.

CryptoVoxels: Bir oyun geliştirici olan Ben Nolan, blok zincirinin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisini fark ettiğinde onlar için dijital bir dünya yaratma girişiminde bulunmuştur. Sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanan CryptoVoxels’de özel bazı malzemelerin satışı ve arazi inşası yapılabilir.

​Rarible: Rarible platformunun amacı, sanatçılar ile sanatseverleri bir araya getirmektir. Platform, Blockchain teknolojisiyle güvence altına alınmıştır. Bu platform ile dijital koleksiyonlarınızı satışa çıkarabilir, onlara alıcı bulabilirsiniz.

YORUMLAR (1)

  1. Web 3.0, Metaverse, Blokzincir ve NFT – Tepe SEO Firması diyorki:

    […] Kaynaklarhttps://www.ntv.com.tr/metaversehttps://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/metaverse-ile-cok-daha-fazla-dijital-ayak-izi-birakilacak-/2446903https://www.youtube.com/watch?v=JUJ6kKEu3u8https://www.haberturk.com/metaverse-arazi-satislari-500-milyon-dolari-asti-3332594-teknolojihttps://www.donanimhaber.com/metaverse-nedir-nasil-alinir-en-populer-metaverse-coin-projeleri–140595https://www.metaverse.com.tr/https://www.software.info.tr/metaverseteki-gayrimenkul-satislari-milyar-dolara-cikabilir/https://www.savunmatr.com/teknoloji/stm-nin-dis-ticaret-sureci-blokzincir-teknolojisi-ile-hizlanacak-h16840.htmlhttps://blokzincir.bilgem.tubitak.gov.tr/https://www.latimes.com/about/pressreleases/story/2022-02-11/los-angeles-times-nft-collection-set-to-launch-mondayhttps://www.isbank.com.tr/blog/nft-nedirhttps://webrazzi.com/2021/03/03/nft-nedir/https://onedio.com/haber/cilginlik-mi-yoksa-gelecegin-yatirimi-mi-simdiye-kadar-satilan-en-pahali-13-nft-995899nytimes.comhttps://www.nytimes.com/2021/03/24/technology/nft-column-blockchain.htmlhttps://www.webtekno.com/nft-nedir-ne-ise-yarar-h107174.htmlhttps://habernett.com/nft-nedir-ne-ise-yarar/https://www.fotomac.com.tr/futbol/2022/01/25/neymardan-milyonluk-nft-yatirimi-dudak-ucuklatan-rakamhttps://www.ensonhaber.com/ic-haber/turkiyede-ilk-nft-dersi-ankara-universitesinde-veriliyorhttps://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/nft-gecici-cilginlik-mi-yukselen-deger-mi-570147.htmlhttps://www.morningbrew.com/daily/stories/2021/04/21/nfts-intellectual-property-really-means-digital-kittyWeb 1.0, Web 2.0, Web 3.0-Görsellerin kaynaklarıhttps://www.youtube.com/watch?v=YuIQQ6Ce08Y […]