Son Dakika Haberler

Namık Ekin Kimdir? Namık Ekin kaç yaşında?

Namık Ekin Kimdir? Namık Ekin kaç yaşında?
Okunma : Yorum Yap

Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen Namık Ekin Kimdir? Namık Ekin kaç yaşında? 16 Aralık 1940 yılında Üsküdar’da doğan Namık Ekin‘in, rekorları saymakla bitmez. İşte Namık Ekin hakkında bilgiler.

NAMIK EKİN KİMDİR?

Dünya Rekoru sahibi Ekin’in ayrıca su altında en uzun yüzme (37 saat 6 dk) 48 kilometrelik rekoru vardır. Açık denizde Kilyos-Sarayburnu arasını (24 km) 11 saat 24 dakika su altında yüzdü. 2003’te 39 km’lik İstanbul Boğazı’nı 14 saatte yüzdü. 2004’te Mersin’de KKTC’ye kadar 57 km lik mesafeyi 28 saatte yüzerek dünya rekorunu kırdı. 2005 yılında ise İstanbul Beylikdüzü’ndeki havuzun dibinde 5 gün 5 gece (121 saat 35 dakika) boyunca kalarak yeni bir rekora imza attı. Eylül 2007 yılında, Rumeli Feneri’nden Sarayburnu’na kadar olan 52 kilometrelik mesafeyi 13,5 saatte su altından yüzerek tamamladı.

1963 İstanbul halter şampiyonu Milli Takım adayı vücutçu 1966-75 Silahlı Kuvvvetler Pentatlon Şampiyonası Dünya dördüncüsü 1972 Belçika karete kata şampiyonu oldu. Üçüncü kez açık siklet judo altın kemer şampiyonu oldu.

“7 GÜN 7 GECE MEZARDA KALMA REKORU DENEMEK İSTİYORUM”

18 Guinness Dünya Rekoru’na imza atan emekli SAT komandosu Namık Ekin ‘7 gün 7 gece toprak altında mezarda kalma rekoru’ deneyeceğini açıkladı. Ekin ayrıca, dünyanın en büyük bayrağını Asya kıtasından Avrupa kıtasına yüzerek çekeceğini söyledi.

“9 – 12 yaş aralığı birçok sporda temel eğitimdir”

Spora ilgisinin küçük yaşlarda başladığını belirten Ekin, “Babam ve annem sporu çok sevdiği için spora teşvik edilmem küçük yaşlarda başladı. 10 yaşında jimnastiğe başladım. 12 yaşında askeri okula girince okulun jimnastik takımının kaptanı oldum. 1959 ile 1964 yılları arasında halter, yüzme, judo, ve akrobatik jimnastik branşında Türkiye Şampiyonu oldum. Tabi olaylar böyle geçerken SAT Komando Birliğine geldiğinizde yüzüyorsunuz, dalıyorsunuz, paraşüt atlıyorsunuz, yakın dövüş yapıyorsunuz, atışlar, kürek çekme derken bir sürü sporun içine girince karmaşık bilgiler öğreniyorsunuz.” diye konuştu.

Farklı spor alanlarındaki başarısını iyi bir spor eğitimine borçlu olduğunu söyleyen Ekin, “Çocukluk yaşta jimnastikten geldiğim için jimnastikte vücudu kullanmayı çok iyi öğreniyorsunuz. Temelde iyi spor eğitimi aldıysanız başarılı olursunuz. 9 – 12 yaş aralığı birçok sporda temel eğitimdir. Bir de o kadar şanslıydım ki her branşın en iyi antrenörüne rastladım.” dedi.

“En çok zorlandığım rekorlardan biri Mersin’den Kıbrıs’a yüzmek oldu”

Konuşmasında kırdığı rekorlardan söz eden Ekin şöyle konuştu:

“En çok zorlandığım rekorlardan biri Mersin’den Kıbrıs’a yüzmek oldu. Dünyada öyle bir şey yapalım ki hiçbir SAT komandosu yapamasın dedim. Anamur’dan suya girdim. 17 tane tüp değiştirerek su altından 38 saatte Girne limanına kadar gittim. Gece yüzüyordum. Ben su altında yemek yiyebiliyordum ama tuzlu su ağza girdiğinde sıkıntı çıkarıyordu. Sadece şeftali yiyebildim. Baya zor oldu.”

SPOR EN İYİ ARKADAŞTIR BU ARKADAŞTAN VAZGEÇMEYİN

“SAT komando öğretmeni ve astsubayı olarak bize asla pes etmemesi öğretildi. Bütün yapılan eğitimler pes etmeme duygusu, soğuklarda titreyerek yıllarca eğitimlerde bize aşılanınca o yüzden bırakmıyoruz. Yaşamınızda karşınıza sorunlar gelecek bunları aşmak için en iyi yapacağınız şey asla pes etmeme duygusu. Ne olursa olsun yaşam devam ediyor. Sizler de bu hayatı sonuna kadar iyi muhafaza etme ve korumak durumundasınız. Kendinize asla pes etmeme duygusu geliştirirseniz ve çalışıp planlı bir şekilde ilerlerseniz muhakkak ki başarılı olacaksınız. Spor en iyi arkadaştır, asla bu arkadaştan vazgeçmeyin. Bilimselliğe çok önem verin ve çok sabırlı olun.”

 

Namık Ekin Kimdir

Namık Ekin Kimdir

Namık Ekin Kimdir

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)