Son Dakika Haberler

Mevlid-i Nebi Haftası nedir? 2020 mevlidi nebi haftası teması nedir?

Mevlid-i Nebi Haftası nedir? 2020 mevlidi nebi haftası teması nedir?
Okunma : Yorum Yap

Mevlid-i Nebi Haftası nedir? 2020 mevlidi nebi haftası teması nedir? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Çocukların ötelendiği, ihmale ve istismara maruz kaldığı, temel haklarından mahrum edildiği, hatta sadece kız evlat olduğundan dolayı ayrıma tabi tutulduğu bir çağ, merhamet ve insanlık sınavını kaybetmiştir.” dedi.

MEVLİDİ-İ NEBİ HAFTASI 2020 NE ZAMAN?

Mevlid-i Nebi haftası 26 Ekim Pazartesi başlıyor

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI NEDİR?

Mevlid-i Nebi Haftası nedir? Mevlid-i Nebi Haftası, Kutlu Doğum Haftası ismiyle 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın tamamen kendi inisiyatifiyle ve Türkiye’deki ilahiyat birikimiyle istişare ederek planladığı ve uygulamaya koyduğu bir haftadır. Bu hafta, kanunların verdiği yetkiyle ortaya çıkmış; 29 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş ve yakın tarihimizde milletimizin zihinlerine yerleşmiştir.

Mevlidi Nebi haftası 2020

2020 MEVLİDİ NEBİ HAFTASI TEMASI

Bu yıl “Peygamberimiz ve Çocuk” temasıyla düzenlenen “2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” etkinliklerine değinen Erbaş, Hazreti Muhammed’in her konuda olduğu gibi dünya hayatının süsü ve nimeti çocuğa yaklaşım konusunda da en güzel örnek ve yol gösterici rehber olduğunu kaydetti.

Hazreti Muhammed’in çocuklara yönelik her türlü şiddet, baskı, öteleme ve istismarın sıradanlaştığı bir dönemde, çocukların haklarını en üst derecede savunup bu uğurda en büyük gayret ve mücadeleyi ortaya koyduğuna dikkati çeken Erbaş, küresel anlamda iletişim ve etkileşimin çeşitlenip yaygınlaştığı bir dönemde iyi insan yetiştirme sorumluluğunu sadece aileye yüklemenin ciddi yanılgı olduğunu vurguladı.

mevlidi nebi

Mevlid-i Nebi Haftası temasının belirlenmesi aşamasında özellikle STK’ların ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının, akademik camianın ve il müftülüklerinin de görüşlerinin alınması; Başkanlığımız tarafından kamu kurum ve kuruluşları ve STK’larla ortak programlar düzenlenmesi, Mevlid-i Nebi teması ve heyecanının daha geniş kitlelere ulaşmasına imkân sağlamaktadır.

“TRT DESTEĞİYLE ÇİZGİ FİLM FORMATINDA DA HAZIRLANACAK”

Bir müjdeyi vermek istediğini belirten Erbaş, şunları söyledi:

“Peygamber Efendimizi anlamak ve onun güzide ashabını tanımak amacıyla hazırladığımız, ‘Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet’ ismiyle radyo tiyatrosu, ülkemizde bir ilk olarak bu hafta dinleyicileriyle buluşmaya başlayacaktır. 160 bölümden oluşan Asr-ı Saadet radyo tiyatrosu 27 Ekim Salı gününden itibaren Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına girecektir. İnşallah, dünyada bir benzeri olmayan bu çalışma, TRT’nin desteğiyle çocuklarımız için çizgi film formatında da hazırlanacak ve televizyon çekimleri yapılacaktır.”

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi.

Programa, Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş da katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)