Son Dakika Haberler

Mehmet Ali Erbil kök hücre tedavisi için saçlarını kazıttı

Mehmet Ali Erbil kök hücre tedavisi için saçlarını kazıttı
Okunma : Yorum Yap

Uzun süredir sağlık sorunu yaşayan ve tedavisi devam eden Mehmet Ali Erbil (63) kök hücre tedavisine başladı. Erbil, tedavisine bu şekilde devam edecek..

SAÇLARINI KAZITTI

Mehmet Ali Erbil, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren kök hücre tedavisine başlıyor.  Ünlü şovmen Maslak Acıbadem Hastanesi’nde 40 gün boyunca steril bir ortamda izole edilecek.

MEHMET ALİ ERBİL’İN HASTALIĞI NEYDİ?

Mehmet Ali Erbil’in hastalığı Kaçış sendromu hastalığı. Peki Kaçış sendromu hastalığı nedir? (Capillary leak syndrome), damarlardan protein, mineral ve suyun sızması olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer adıyla kılcal sızıntı sendromu, kan plazmasından kılcal duvarlardan, kan dolaşım sisteminden çevre dokulara, kas bölmelerine, organlara veya vücut boşluklarına kaçması ile karakterizedir.

Damar dışına sızan sıvı kütlesinden dolayı akciğerler, kalp, karın zarı gibi vücudun iç kısmında yer alan boşluklarda ve kasların içerisinde sıvı birikimi meydana gelir. Sızan sıvı nedeniyle damar içerisindeki kan basıncı ani olarak düşer ve bu durum şok tablosunun oluşmasına neden olur. Yine damar içindeki sıvının damar dışına sızması sonucunda kandaki albümin seviyesi düştüğünden kanın akıcılığı azalır, diğer bir deyişle kanda yoğunlaşma meydana gelir.

pp s Habernet

KAÇIŞ SENDROMU BELİRTİLERİ NELER?

Bu hastalığın ilk belirtileri arasında yorgunluk, bulantı, karın ağrısı, aşırı susama ve vücut ağırlığında ani artış sayılabilir. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Bazı insanlar yaşamları boyunca bir bölüm ve diğerleri yılda birkaç kez olur. Birçok durumda nedeni bilinmemektedir.

i s Habernet

KAÇIŞ SENDROMU NEDEN OLUR?

“Son zamanlarda sıklıkla bahsedilen bir hastalık olan kaçış sendromu, hala neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen gizemli bir sağlık problemidir. Dünyada ve Türkiye’de çok nadir görülse de yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve erken müdahale edilmediğinde ölüme kadar götüren kaçış sendromunu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Cenal anlatıyor.”

Kaçış sendromunun neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığı tetikleyen bazı durumlar vardır. Bunların başında kemiklerin ağır hasar görmesi gelir. Bunun sebebi ise şudur. Ağır hasar gören kemiklerdeki dokuların kılcal damarlara geçip tıkanması çok zor bir ihtimal de olsa kaçış sendromunda gerçekleşmektedir.

Kaçış sendromunu tetikleyen durumlar;

•Kemoterapi,
•Hantan virüsü,
•Endokrin hastalıkları,
•Bypass,
•Hipotansiyon,
•Böbrek yetmezliği

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)