Son Dakika Haberler

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Başladı?

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Başladı?
Okunma : Yorum Yap

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Başladı? Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), Avrupa’da 7 Mayıs’ta Nijerya’dan Birleşik Krallık’a yeni uçmuş bir kişide bir maymun çiçeği vakasını kamuya açıklayan ilk sağlık otoritesiydi.

O zamandan beri altı vakayı daha doğruladı ve hepsi Londra’da enfekte olmuş gibi görünen ve hepsi kendini gey, biseksüel veya erkeklerle seks yapan diğer erkekler olarak tanımlayan dördü arasındaki bağlantıları araştırdığını söyledi.

Ajansın baş tıbbi danışmanı Dr Susan Hopkins, “Özellikle gey ve biseksüel erkekleri herhangi bir olağandışı kızarıklık veya lezyondan haberdar olmaya ve gecikmeden bir cinsel sağlık servisine başvurmaya çağırıyoruz” dedi.

UKHSA, özellikle genital bölgedeki lezyonlara dikkat edilmesini tavsiye etti.

İngiltere daha önce, ikisi aynı evde yaşayan insanları ve üçüncüsü, hastalığın hayvanlarda sıklıkla görüldüğü Nijerya’ya seyahat eden birini içeren daha önce üç maymun çiçeği vakası bildirmişti.

Maymun çiçeği belirtileri nelerdir?

Monkeypox, 1980’de eradike edilen, ancak daha az bulaşıcı olan, daha hafif semptomlara neden olan ve daha az ölümcül olan çiçek hastalığının bir akrabasıdır.

Hastalık tipik olarak iki ila dört hafta sürer ve semptomlar enfeksiyondan beş ila 21 gün sonra ortaya çıkabilir.

Monkeypox semptomları genellikle ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, titreme, yorgunluk ve şişmiş lenf düğümlerinin bir karışımı ile başlar.

Bu ikinci semptom, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre doktorların maymun çiçeğini su çiçeği veya çiçek hastalığından ayırt etmesine yardımcı olan şeydir .

Ateşiniz olduğunda, kötü bir döküntü olan maymun çiçeği hastalığının temel özelliği bir ila üç gün sonra gelişme eğilimindedir, genellikle yüzde başlar ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)