Son Dakika Haberler

Mavi dolunay ne zaman gerçekleşecek?

Mavi dolunay ne zaman gerçekleşecek?
Okunma : Yorum Yap

Mavi dolunay ne zaman gerçekleşecek? NASA çok nadir görülen gök olaylarından yalnızca birisi olan mavi dolunay için önemli açıklamalarda bulundu. Pek çok insan için gözlemleme fırsatı doğacağı açıklamasında bulunun Amerikan Uzay dairesi (NASA) bu olayın 31 Ekim’de gerçekleşeceğini söyledi.

Mavi dolunay’ ne zaman gerçekleşecek? NASA açıkladı!

NASA çok nadir görülen gök olaylarından birisi olan mavi dolunay için önemli bir duyuru gerçekleştirdi. Astronomi ile ilgilenen pek çok kişi tarafından gözlemlenebilecek olan bu gök olayının ne olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Konuyu hiç uzatmadan merak ettiğiniz soruların cevaplarını başlıklar altında inceleyelim.

Mavi dolunay ne zaman gerçekleşecek?
                                  Mavi dolunay ne zaman gerçekleşecek?

MAVİ DOLUNAY NEDİR

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak adlandırılan “Mavi Dolunay” sanıldığının aksine Ay’ın mavi renkte görülmesi anlamına gelmiyor. Bu olay aynı zamanda ”Mavi Ay” olarak da adlandırılır.

Normalde her yıl 12 kez gözlemlenen dolunay, bu yıl 13 kez gerçekleşecek ve birisi de mavi dolunay olacak.

MAVİ DOLUNAY NEDEN OLUR

Mavi Dolunay, dolunay evresinin aynı ay içerisinde ikinci defa meydana gelmesi durumudur. Konuya vakıf olmayanlar, genelde isminden dolayı Ay’ın farklı bir renge bürüneceğini düşünseler de, aslında Ay’ın görüntüsünde herhangi bir renk değişimi olmuyor. İsminin neden Mavi Dolunay olduğuna gelirsek; Dünya’daki fiziksel sebeplerle oluşan bulutların hareketleri nedeniyle geçmişte mavi tonlarında görülen Dolunay’a bu sebep ile Mavi Dolunay ismi verilmiştir.

MAVİ DOLUNAY NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK

Mavi Dolunay veya Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu yıl 1 ve 31 Ekim’de iki dolunay gerçekleşecek olduğunu ve 31 Ekim’deki dolunayın ‘Mavi Dolunay veya Mavi Ay’ olacağı açıkladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)