Son Dakika Haberler

MasterChef Steak Tartar nasıl yapılır? Malzemeleri neler?

MasterChef Steak Tartar nasıl yapılır? Malzemeleri neler?
Okunma : Yorum Yap

MasterChef yarışmasında Steak Tartar yaparak finale kalmaya çalışan 3 yarışmacı birbirinden farklı sunumda şeflerin karşısına çıktı. Peki Steak Tartar nasıl yapılır? MasterChef Steak Tartar  malzemeleri…

STEAK TARTAR NEDİR?

Steak Tartar, TV8‘de yayınlanan MasterChef programından sonra merak konusu oldu. Çiğ öğütülmüş (kıyılmış) sığır eti veya at etinden yapılan bir et yemeğidir. Genellikle yemek servisinde soğan, kapari, biber, Worcestershire sosu kullanılır. Ayrıca çoğunlukla Steak Tartar, yemeğin üzerine çiğ yumurta sarısı ilave edilerek servis edilir .

STEAK TARTAR MALZEMELERİ NELER? İŞTE TARİFİ

°200 gr satır dana kıyma

°1 bıldırcın yumurtası

°1 yemek kaşığı acı hardal

°1 yemek kaşığı kapari

°1 yemek kaşığı acı sos

°1 tatlı kaşığı karabiber

°1 çay kaşığı deniz tuzu

°2 arpacık soğan

°1 çay bardağı ince kıyılmış maydanoz

MASTERCHEF STEAK TARTAR NASIL YAPILIR?

İlk önce soğan ve maydanozları ince ince kıyıyoruz ve bir kenarda bekletiyoruz. Ardından başka bir kap içerisine bıldırcın yumurtası, hardal, kapari, acı sos, karabiber ve deniz tuzunu ekleyerek güzelce karıştırıyoruz.Sos, hazırlandığında içine dana kıymayı da ilave ederek yoğuruyoruz. Tüm malzemelerin birbirine karışması için, 10 dakika boyunca yoğurma işlemine devam ediyoruz. Et kıvama geldiğinde elimizle yuvarlayarak servis tabağına yerleştiriyoruz. Kızarmış ekmek dilimlerini tartarın kenarlarına diziyoruz.Et tartarı, acılı ezme ve köpoğlu ile birlikte servis edebilirsiniz.

kapari receli tursusu s Habernet

KAPARİ NEDİR?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişen, çalımsı bir yapıda olan dikenli bir bitki. Potasyum, fosfor ve kalsiyum yönünden zengin olan kapari, killi toprakları seviyor ve güneş ışığından hoşlanıyor. Kendiliğinden yetişmekte olan geberotu yani diğer adıyla kapari, tohum halinde yetişiyor ve Ağustos-Eylül aylarında küçük karpuzlara benzeyen meyvelerden elde ediliyor.

Kapari faydaları

Bu şifalı bitki, kan hastalıklarında (Lösemi, anemi, kansızlık, trombosit düşüklüğü) ve MS tedavisinde kullanılıyor. Aynı zamanda böbrek taşı veya kumu tedavisinde, gut hastalığında (her kapari ürünü değil tabi), mide bağırsak sorunlarında da kaparinin mucizesinden yararlanılıyor.

Peki, bu adını bile belki yeni duymuş olduğunuz kapari nasıl kullanılıyor? Aslına bakarsanız, yukarıda saydığımız hastalıklar için kaparinin ayrı ayrı kullanımları mevcut. Böbrek taşında ya da kumunda kaparinin karpuzu ve çayı tavsiye edilirken, kan hastalıklarında kapari reçeli ve marmelatı öncelikli olabiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)