Son Dakika Haberler

Masterchef hamburger ekmeği tarifi, Hamburger ekmeği nasıl yapılır?

Masterchef hamburger ekmeği tarifi, Hamburger ekmeği nasıl yapılır?
Okunma : Yorum Yap

Evde kendi ellerinizle daha sağlıklı ve daha temiz hamburger ekmeği yapmak artık daha kolay. Yumuşacık ve lezzetli bir hamburger için detaylar haberimizde…

HAMBURGER EKMEĞİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak yumuşak bir ekmek için Water Roux usulü yani su, süt ve un kullanılıyor. Bu şekilde hazırlanan hamburger ekmeği, kısa sürede yumuşacık olabiliyor.  Bu teknik ile saatlerce mayalanmaya bırakmadan daha az sürede yumuşacık bir şekilde hazırlanabiliyor.

♦ water roux – meyane hazırlanır. Bunun için su, süt ve un anlatıldığı şekilde karıştırılır.

♦ Su ve sütü sıcağa yakın ılık kıvama getirip hamur kabımıza dökelim. İçine yarım paket yaş maya ve şekerimizi koyup eritelim birkaç dakika bekletelim.

♦ Un içine bir tam yumurta ve bir yumurta sarısı eklenir. Sonra üzerine ilk olarak meyane, süt, maya ve şeker karışımı eklenir. Karıştırma kabına alınan bu malzemeler yavaş yavaş karıştırılır.

♦ Devamında tereyağı eklenir ve tuz katılır. Karıştırmaya devam edilir. Bir süre sonra pürüzsüz bir hamur olana kadar karıştırılır.

♦ Bu şekilde hazırlanan hamur, 10 dakika mayalanmaya bırakalım. Kurumaması için üzeri streç filmle veya bezle örtülür.

♦ Mayalanan hamurdan yaklaşık 80 gramlık top şeklinde parçalar alınır.

♦ Bu parçalar ister elde ister tezgahta yuvarlatılıp top şekline getirilir. Sonra bu hamurların üzerini örtülür ve mayalanmaya bırakılır. 15 dakika sonra mayalanma sonrasında fırına atılır.

♦ Tepside mayalanan ekmeklerimizi 180 derece ısıtılmış fırında kontrollü olarak 40 – 50 dakika pişirelim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)