Son Dakika Haberler

Manda sütü hangi hastalıklara iyi gelir? Manda sütü astıma iyi gelir mi?

Manda sütü hangi hastalıklara iyi gelir? Manda sütü astıma iyi gelir mi?
Okunma : Yorum Yap

Manda sütü hangi hastalıklara iyi gelir? Manda sütü astıma iyi gelir mi? Soruları son zamanlarda merak edilen konular arasında. Özellikle oğlunun hastalığı için Manda yetiştirmeye başlayan annenin başarı hikayesi de gündemde. 

MANDA SÜTÜ ASTIMA İYİ GELİR Mİ?

Manda sütünün, oğlunun bronşit hastalığına iyi geleceği tavsiyesi üzerine 9 yıl önce bir manda ile yetiştiriciliğe başlayan Aysun Subaşı’nın manda çiftliği bulunuyor. AA’da yer alan habere göre İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğinin açtığı Süt Okulu’nda sütün içeriği ve faydaları hakkında eğitim alan Subaşı, bir doktorun oğlunun rahatsızlığına manda sütünün iyi geleceğini tavsiye etmesi üzerine köyüne 60 yıl sonra ilk mandayı getirdi.

Manda sütünün çok sağlıklı olduğunu, ciğer hastalıklarına iyi geldiğini aktaran Subaşı, “Manda sütünde A ve C vitaminleri var. Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor yani Allah’ın bize bahşettiği şifa kaynağı aslında mandalar.” şeklinde konuştu.

Manda Sütünün Faydaları

Besin öğesi bakımından zengin olması manda sütünü, organizmanın farklı birçok sistemi için yararlı kılıyor. İçeriğindeki B12 vitamini sayesinde Manda Sütü Faydaları sinir hücreleri ve kan hücreleri üzerinde de görülmektedir. Sinir hücrelerinin düzenli çalışması için hayati nitelikteki B12 vitamini ayrıca yeterli miktarda ve kaliteli kan hücresi üretimini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip manda sütü, vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına sağlar. Antioksidan olması ve yüksek miktarda E vitamini içermesi manda sütünü kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu kılmaktadır.

Kemik Erimesine Karşı En Güçlü Silah

Özellikle kadınlarda yaşlılık döneminin kâbusu olan kemik erimesi için çocukluk çağından itibaren önlem almak gerekiyor.

Yüksek oranda proteinle beraber, kalsiyum, fosfor ve demir içeren manda sütü, kemik gelişimi ve sağlığında önemli etkilere sahip. Kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorununun önüne geçmek için erken yaşlardan itibaren yeterli miktarda manda sütü tüketiminde fayda var. Bu sebeple gelişim çağındaki çocukların beslenmesi manda sütüyle desteklenmeli.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)