Son Dakika Haberler

Lokman Hekim’in Tıpla ilgili öğütleri nelerdir?

Lokman Hekim’in Tıpla ilgili öğütleri nelerdir?
Okunma : 2 Yorum

Lokman Hekim, peygamberimiz (S.A.S.) den yaklaşık 1500 sene kadar önce Hz. Davud ve Hz. Eyyüb (Aleyhimüsselâm) devirlerin de yaşamıştır. Lokman Hekim’in Tıpla ilgili öğütleri nelerdir?

Hz. Eyyub’ ün kız kardeşinin veya teyzesinin oğlu olduğu kabul edilmektedir. Hz. Davud’ dan ilim öğrendiği kadılık, marangozluk, terzilik yaptığına dair rivayetler vardır. Peki.. Lokman Hekim’in Tıpla ilgili öğütleri nelerdir? Lokman Hekim’in diğer konularla ilgili öğütleri nelerdir?

LOKMAN HEKİM’İN TIPLA İLGİLİ ÖĞÜTLERİ 

Oğlum! Sıhhat gibi zenginlik, gönül hoşluğu gibi nimet yoktur”

Oğlum! Miden tok iken yemek yeme! Zira tok iken yiyeceğin şeyi köpeğe atman, senin için onu yemeden daha iyidir”

Oğlum! Hasta olmadan önce tabib çağır, tabibe hasta olmadan önce hürmet göster!”

lokman hekim yazi s Habernet

LOKMAN HEKİM’İN DİĞER KONULARDA Kİ ÖĞÜTLERİ

Oğlum! Allah’a ortak koşma, çünkü Allah’a ortak koşmak büyük bir zulümdür”

Oğlum! Yaptığın iyilik ve kötülük hardal tanesi ağırlığında bir şey dahi olsa, bir kayanın içinde, göklerde veya yerde bulunsa, Allah mutlaka onu senin karşına getirir. Çünkü Allah latiftir, onun bilgisi her gizli ve her ince şeye ulaşır. O her şeyi haber alır”

Oğlum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçir ve başına gelen musibetlere sabret. Çünkü bunlar, Allah’ın senin yapmanı istediği kesin işlerdendir.
‘’Kibirlenerek boynunu bir yana büküp yüzüne insanlardan öte çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme Çünkü Allah, kendini beğenip övünen kimseyi sevmez”
Yürüyüşünde tutumlu ol, orta yürü ne çok çabuk, ne de çok yavaş gitme, ölçülü hareket et; sesini de kısıp alçalt. Çünkü seslerin en çirkini eşeklerin sesidir” (Lokman suresi13, 16-19)

Oğlum! Borçtan sakın, çünkü borç gündüzleri utanma, geceleri ise üzüntü ve kederdir”

Oğlum! Büyük kayaları yerinden oynatmak, söz anlamayana söz anlatmaktan daha kolaydır”.

LOKMAN HEKİM VE HZ.DAVUD

Lokman Hekim bir kaç ay Hz. Davud’a hizmette bulunmuştu. Bu sırada Davud AleyhisSelam zırh yapımı ile meşgul oluyordu. Lokman, Davud AleyhisSelâm’ın ne yaptığını sormak istedi, fakat susmayı tercih etti. Yapım işi bittikten sonra Davud Aleyhis Selâm zırhı giydi ve : “Harp etmek için ne güzel bir elbisedir” dedi. Bunun üzerine Lokman: “Susmak hikmet, fazilettir, fakat bunu yapanlar ise pek azdır” dedi.
Yine bir defasında Hz. Davud, Lokman Hekim’e bir koyun kesmesini ve en güzel iki organını kendisine getirmesini emretti. Lokman Hekim de kestiği koyunun dili ile kalbini getirdi. Bir kaç gün sonra yine bir koyun kesmesini ve en kötü iki organını getirmesin emretti. Lokman yine dili ile kalbini getirdi. Bunun üzerine Hz. Davud: “Kestiğin koyunun en güzel iki organını getir” dedim, dili ile kalbini getirdin, en kötü iki organını getir, dedim. Yine dili ile kalbini getirdin. Bunun sebebi nedir?” diye sordu. Lokman Hekim ise: “Bu iki organ temiz ve güzel oldukları zaman bütün organlar temiz ve güzeldir. Kötü oldukları zaman ise bütün organlar çirkin ve kötüdür” diye cevap verdi.

Tarihte salgın hastalıklardan nasıl korunurlardı, öğrenmek için TIKLAYINIZ

YORUMLAR (2)

  1. Hz. İsa'nın tıbbi mucizeleri nelerdir? | Habernett – Habernett diyorki:

    […] Lokman Hekim’in tıpla ilgili öğütlerini, öğrenmek için TIKLAYINIZ […]

  2. Tıp Bayramı Mesajları 2022 | Tıp Bayramı Sözleri » Habernett – Habernett diyorki:

    […] Tüm emekleriniz için teşekkür ediyor, tüm sağlık personellerinin, sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını […]