Son Dakika Haberler

Kozmik oda nedir? Kimler girebiliyor? Hangi belgeler var?

Kozmik oda nedir? Kimler girebiliyor? Hangi belgeler var?
Okunma : Yorum Yap

Kozmik oda konusu en son dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla gündeme gelmişti. Peki Kozmik oda nedir? Kimler girebiliyor? Hangi belgeler var?

KOZMİK ODA NEDİR?

17 HANELİ ŞİFREYLE GİRİLEBİLİYOR

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki (STK) mühürlü kozmik odaların kapısı yüz ve parmak izi tanıyan, 17 haneli şifrelerle açılıyor.

Çok sınırlı sayıda personelin girmek için yetkili olduğu odalarda, olası bir savaşta devlet büyüklerinden işadamlarına kadar ülke için önemli olan isimlerin nasıl ve nerede korunacağına dair detaylı planlar yer alıyor.

 

Kozmik oda nedir

ÖZEL HARP DAİRESİ’NİN HAFIZASI

Özel Harp Dairesi adıyla anılan STK’nın görev tanımı eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt döneminde güncellendi.

Daha önce “Olası bir düşman işgaline karşı gayrinizami harp tekniklerini planlamak ve savaş zamanında bunları uygulamak” olan görev tanımı “Psikolojik, siyasi ve ekonomik iç ve dış savaş tehdidine karşı” olarak geliştirildi. Bu kapsamda bölge başkanlıkları da 14’ten 22’ye çıkarıldı.

STK, bir iç ya da dış savaş ihtimaline karşı barış zamanında gayrinizami harp planlarının alt yapısını oluşturmakla görevli bir birim. Gayrinizami bir harpte görev yapacak kişiler sivil halktan da seçiliyor ve eğitim veriliyor. Olası bir savaşta bu siviller düşmana karşı mücadele ediyor, askeri operasyonlara destek veriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)