Son Dakika Haberler

Koronavirüs bileklikleri nedir? Akıllı bileklik nasıl uygulanacak?

Koronavirüs bileklikleri nedir? Akıllı bileklik nasıl uygulanacak?
Okunma : Yorum Yap

Tek kullanımlık bileklik, koronavirüs karantinasında kontrolü sağlamaya yardımcı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.” dedi. Koronavirüs bileklikleri nedir? İşte, koronavirüs bileklikleriyle ilgili detaylar.

KORONAVİRÜS AKILLLI BİLEKLİK UYGULAMASI NEDİR?

Uygulamanın hayata geçtiği illerden olan Karabük’te akıllı bileklik uygulamasıyla ilgili Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, bilgiler verdi. Sarı, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, semptom olmayan ve hastalığı hafif seyreden hastalarda ciddi bir artış olduğunu söyledi. Birçok hastanın evlerinde takip edildiğini ifade eden Sarı, “Hastaneye yatış sayısı oldukça az.

Hastalarımızın çoğunluğunun evde takip ediliyor olması nedeniyle izolasyondaki vatandaş sayımız oldukça arttı. İzolasyondaki vatandaşlarımızı takip amacıyla hem filyasyon ekiplerimiz belli günlerde evlerinde ziyaret ediyor ve hastalıkların seyrini inceliyorlar hem de kolluk kuvvetlerimiz onları evlerinde kontrol ediyorlar.

cdcs s Habernet

Ancak kolluk kuvvetleri kontrolü yaptıktan sonra veya filyasyon ekiplerimiz evden ayrıldıktan sonra bazı vatandaşlarımızın sosyal hayata karıştıklarını, izolasyon kurallarını ihlal ettikleri yönünde bize ihbarlar gelmeye başladı. Bunun üzerine ‘nasıl bir çalışma yapabiliriz?’ diye düşündük. Arkadaşlarımızın önerisiyle hastanelerde kullandığımız tek kullanımlık hasta bilekliklerinin pozitif ve temaslı hastalarımıza takılmasına karar verdik” dedi.

BAKAN KOCA’DAN AKILLI BİLEKLİK AÇIKLAMASI

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi;

Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını bu uygulamayla denetliyoruz. Bugüne kadar izolasyon da olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir. Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.

Taşıyıcı ve temaslıların bu dönemde özellikle toplum salığı açısından izolasyonu zorunlu kılmıştır. Kendisi hasta olmayan taşıyıcılardan virüs başkalarına bulaştığında bazen ağır sonuçlar karşı karşılaşıyoruz. Kişi kendisini düşünmese bile başkasını düşünmeye vicdanen ahlaken mecburdur. Tedbir bir sağlık kuralı ve ahlak kuralıdır

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)