Son Dakika Haberler

Konfi tekniği nedir? Konfi pişirme tekniği nasıl uygulanır?

Konfi tekniği nedir? Konfi pişirme tekniği nasıl uygulanır?
Okunma : Yorum Yap

Konfi tekniği nedir? Konfi pişirme tekniği nasıl uygulanır? Masterchef izleyenlerin merak ettiği Konfi tekniği şeflerin en çok kullandığı kelimelerden birisi. İşte Konfi tekniğinin anlamı..

KONFİT TEKNİĞİ NEDİR?

“Confit” kelimesi Fransızca kökenli bir sözcüktür ve dilimize Konfit olarak geçmiştir, buna ek olarak “konfi” şeklinde söylenmektedir.

Bir pişirme tekniği olarak bilinen konfit, Fransızca’da “muhafaza etmek” fiilinden türetilmiştir. Konfit, yemeğin kendi yağında ve içindeki yağla muhafaza edilerek uzun süre pişirilmesidir. Konfit tekniğinde, yiyecek kısık ateşte uzun süreli pişirilir; kısık ateşte kendi yağında kızarmadan uzun süreli pişirilen yiyeceğin ısısını doğru ayarlamak gerekir. Şayet yemek yüksek ateşte pişirilirse yiyecek kızartmaya dönecektir. Bu da, konfit tekniğine uymayan bir durumdur.

Özellikle de but, kol, bacak gibi sert kasların yani pişmesi uzun zaman alan yiyecekleri pişirirken konfi tekniği kullanılır ve en yayın olarak ördek konfidir. Esasen bir proteinin, kendi yağında ve kısık ateşte uzun süre pişmesi anlamına gelen bu pişirme tekniği, genelde et ve balık ürünleri için mutfakta kullanılan yaygın pişirme tekniklerinden biri olarak bilinmektedir.

KONFİT PİŞİRME TEKNİĞİNİN PÜF NOKTASI NEDİR?

Konfit pişirme tekniğinin püf noktası, pişirdiğiniz yağın sıcaklığını kontrol edebilmek. Eğer yağınız kızgın olur ve fokurdamaya başlarsa, pişirdikleriniz kızaracaktır ki, bu da konfit yaparken hiç istenmeyen bir durumdur. Değişik aromalar vermek açısından, yağın içine birkaç diş sarımsak, taze kekik, portakal kabuğu gibi lezzetler de ilave edilebilir.
Konfit yaygın olarak kırmızı et pişirirken kullanılsa da, balıklara, özellikle de somonun pişirilmesinde kullanılır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)